FOTBAL  »  AMICALE  »  VIITORUL - JAGELLONIA

Victorie importantă în cantonamentul din Polonia » Viitorul a învins cu 2-1 vicecampioana Poloniei

Articol de - Publicat sambata, 30 iunie 2018 10:54

FC Viitorul a bifat o nouă victorie în stagiul de pregătire din Polonia. Echipa lui Hagi a învins-o azi pe vicecampioana Poloniei Jagiellonia, scor 2-1. Ianis Hagi și Denis Drăguș au adus victoria Viitorului, care tot azi va mai juca un amical  cu o altă echipă poloneză, Podbeskidzie Bielsko.

Polonezii au deschis scorul în minutul 11 după lovitura de cap a lui Runje.

Viitorul a egalat în minutul 59, prin Ianis Hagi, care a înscris cu un șut la colțul lung de la 14 metri.

Echipa lui Hagi a reușit golul victoriei în minutul 67, Denis Drăguș profitând de o respingere greșită a portarului polonez.

Desfășurarea liveTEXT a partidei

FINAL de meci: Viitorul se impune cu 2-1 împotriva vicecampioanei Poloniei!
Min.80:
Ultimele schimbări la Viitorul: Ianis Hagi, Vînă și Drăguș au părăsit terenul, au intrat Al. Stoica, Chera și Alexi Pitu, un puști în vârstă de doar 16 ani
Min.70: Schimbări în garnitura Viitorului: au intrat Leca, Neciu și Houri. Țîru, Hodorogea și Cicâldău au părăsit terenul.
Min. 67: GOOL Viitorul! Drăguș trimite în plasă din careul mic mingea respinsă de portarul polonez la șutul excelent a lui Mățan.
min. 64:
 Încă două schimbări la Viitorul. Au ieșit Cojocaru și Mladen, au intrat Buzbuchi și Boboc. În acest moment, constănțenii au în teren 7 jucători sub 21 de ani.
min. 59: GOOL Viitorul!
Ianis Hagi egalează cu un șut la colțul lung de la 14 metri.
min. 46:
A început repriza secundă. Schimbări la pauză la Viitorul. Au ieșit Lima și Achim, au intrat Băluță și Mățan. Repriza secunda a început pe o ploaie torențială și vânt puternic.

PAUZĂ! Final de primă repriză. Posesie zdrobitoare pentru Viitorul, care nu și-a mai creat însă mari ocazii în ultimele 20 de minute.
min. 30:
În ciuda frigului, câteva zeci de spectatori au venit să vadă partida pe micuța arenă din Warka. În tribune se află și secundul naționalei, Adrian Mihalcea, însoțit de antrenorul cu portarii, Leontin Toader. Cei doi au discutat minute bune cu Gică Hagi înainte de startul întâlnirii.
36442167 1009399185903205 1367995578251739136 n
min. 24:
Drăguș trimite periculos la colțul scurt, portarul respinge greu în corner.
min. 12:
Ocazie uriașă Viitorul. Din 6 metri, Mladen trimite cu capul pe lângă bară.
min. 11: GOL Jagellonia!
Polonezii deschid scorul după lovitura de cap a lui Runje din 8 metri.
min. 10:
Prima ocazie! Guillherme șut sub transversală, scoate Cojocaru.
A început meciul!

Echipele de start:

Viitorul: Cojocaru - Lima, Țîru, Hodorogea, De Nooijer - V. Achim, Mladen, Vînă - Cicâldău, Drăguș, I. Hagi

Jagellonia: Kelemen - Burliga, Mitrovici, Runje, Guilherme - Grzyb, Romanchuk - Lazarevic, Pospisil, Novikovas - Sheridan

• Pentru adversara Viitorului de astăzi joacă și Guilherme Sitya, fostul fundaș stângă de la FCSB;
  • Cele două echipe s-au întâlnit și în iarnă, în Turcia, băieții lui Hagi impunându-se cu 2-0. După-amiază, de la 17.30, Viitorul va da piept cu o altă echipă poloneză, Podbeskidzie Bielsko;

Duminică, Viitorul își va muta cartierul general în micuța localitate Warka, la 60 de kilometri de Varșovia.

Viitorul va mai disputa două amicale, pe 4 iulie, în compania campioanei Legia Varșovia, și pe 5 iulie, cu Radomiak Radom.