FOTBAL  »  AMICALE  »  FCSB - OLEKSANDRIA 1-1

VIDEO+FOTO » FCSB ratează victoria cu FC Oleksandria, 1-1. Golul egalizator a venit după o neînțelegere în apărare

Articol de - Publicat duminica, 02 iulie 2017 18:30

FCSB și FC Oleksandria au remizat în cel de-al doilea meci amical al roș-albaștrilor din cantonamentul olandez, scor 1-1.

Unicul gol al roș-albaștrilor a fost înscris de Gnohere, care a câștigat un duel unu la unu cu un adversar și a șutat puternic din șase metri cu un minut înainte de pauză.

Ucrainenii au egalat în minutul 76, după ce au profitat de o neînțelegere în apărarea trupei lui Dică. Doi ucraineni au rămas în poziție de doi la unu cu Stăncioiu și unul dintre ei l-a "executat".

min. 73:
Schimbări la FCSB! Man, Pintilii, Enache și Bălașa ies, iar în locul lor intră Grecu, Filip, Enache și Achim.
min. 64:
William de Amorim îi ia locul lui Budescu!
min. 61:
Schimbări la FCSB! Ies Ovidiu Popescu, Tănase și Niță, iar în locul acestora intră Teixeira, Jakolis și Stăncioiu.
min. 59:
De minute bune FCSB stă în atac și pasează mult, dar nu reușește să spargă zidul ucrainenilor. Niță șomează în poartă, dar stă cu gura pe colegi.
A început repriza secundă!

PAUZĂ!
min. 44: GOOOL FCSB! Gnohere își depășește un adversar prin umăr la umăr și șutează în forță din șase metri!
min. 39:
Budescu bate lung un corner în careu, mingea ajunge la Bălașa, care reia cu capul, dar portarul respinge.
min. 35:
Ocazie mare pentru ucraineni! Vârful acestora a scăpat singur cu portarul, dar Niță a intervenit perfect și a reținut mingea în doi timpi.
min. 26:
Larie trimite peste apărarea adversă, mingea ajunge la Budescu, care ridiculizează un fundaș, întoarce și portarul și a fost deposedat în momentul șutului.
min. 24:
Budescu pasează cu călcâiul la Florin Tănase, acesta lobează apărarea, mingea ajunge la Gnohere, care e tras de tricou în careu, dar arbitrul nu dă penalty
min. 22:
Budescu centrează lung până la Gnohere, iar acesta șutează cu exteriorul puțin peste poartă.
min. 18:
Enache faultează pentru a opri un atac periculos al ucrainenilor. Adversara roș-albaștrilor execută lovitura liberă, dar Niță reține fără prea mari probleme.
min. 14:
Pintilii își faultează un adversar, care cere urgent îngrijiri medicale. Meciul a fost întrerupt mai bine de un minut.
min 11:
Tănase avansează cu mingea la picior în careu, îi pasează lui Man, care e imediat înconjurat de 5 adversari și e deposedat.
min. 9:
Budescu execută o lovitură liberă, dar mingea e respinsă din careu de un adversar.
min. 6:
Steliștii pierd mingea în atac, ucrainenii scapă pe contraatac, dar Junior Morais recuperează mingea după un sprint de 30 de metri.
min. 1: A început meciul! Sunt peste 200 de susținători ai Stelei la meci!

echipele de start:

FCSB: Niță - Enache, Larie, Bălașa, Junior Morais - Pintilii (cpt), Ov. Popescu - Man, Budescu, Tănase - Gnohere
Rezerve: Stăncioiu, Niga - Simion, Filip, Tudorie, Pleașcă, Momcilovici, Jakolis, Mihalcea, Achim, Benzar, Teixeira, Grecu, De Amorim

FC Oleksandria: Levanidov - Chebotaev, Basov, Bondarenko, Batsula, - Zaporozhan, Ohirya, Kozak, Starenkyi - Ponomar, Kulish

În prima partidă, FCSB s-a impus cu 7-0 contra echipei jucătorilor fără contract din Arnhem. Pentru meciul cu formația din Ucraina, antrenorul Nicolae Dică nu se va putea baza pe atacantul Denis Alibec, care în continuare este accidentat.