FOTBAL  »  CUPA LIGII  »  ACS POLI TIMIȘOARA - ASA TÂRGU MUREȘ 3-1

VIDEO ACS Poli, prima finalistă din Cupa Ligii! Calificare fără emoții pentru echipa lui Ionuț Popa

Articol de GSP - Publicat marti, 28 februarie 2017 17:09

ACS Poli Timișoara s-a impus cu scorul de 3-1 în meciul retur cu ASA Târgu Mureș, din semifinalele Cupei Ligii. În partida tur, bănățenii câștigaseră cu 4-2.

VIDEO » ACS Poli Timișoara - ASA Târgu Mureș 3-1
A marcat: Henrique '17, '27, Cânu '65/Sin '48
Click AICI pentru liveTEXT!

Pedro Henrique a deschis scorul după 17 minute, când Fucek a centrat în fața porții, iar brazilianul a trimis mingea în plasă.

Henrique a reușit "dubla" zece minute mai târziu, printr-un șut la colțul lung, după un dribling de efect la marginea careului.

Imediat după pauză, ASA a redus din diferență prin Lemnaru, însă Cânu a restabilit diferența de două goluri în minutul 65, printr-o lovitură de cap.

În finală, ACS Poli timișoara va întâlni învingătoarea dintre Steaua și Dinamo. În tur, dinamoviștii s-au impus cu scorul de 4-1.

Echipele de start:

ACS Poli Timișoara: Straton - Scutaru, Bocșan, Cânu, Șeroni - Soljici, Poparadu - M. Croitoru, Bărbuț, Fucek - Henrique
Rezerve: Smaranda, Popovici, Novak, Străuț, Drăghici, Bârnoi, Vasi
Antrenor: Ionuț Popa

ASA Târgu Mureș: Bolboașă - Dulap, Rougkalas, Szasz, Bucur - Ferfelea, E. Dică, Petriș - Rus, Lemnaru, A. Sin
Rezerve: Moga, Ciolacu, Velayos, Mendy, Andre, Belgiu, Bâtfoi
Antrenor: Ilie Stan