FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  FINALA

A fost stabilit unde se joacă finala Cupei României » Data a fost modificată la cererea Astrei și a selecționerului Mirel Rădoi

Articol de GSP - Publicat miercuri, 13 martie 2019 16:54

Finala Cupei României se va disputa pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, pe 25 mai.

Data finalei a fost schimbată la cererea Astrei, susținută și de selecționerul naționalei de tineret Mirel Rădoi. Inițial fusese programată pe 2 iunie, dar clubul giurgiuvean a susținut că pauza între finalul sezonului, 19 mai, și finala Cupei ar fi prea mare.

Mirel Rădoi a explicat că toți jucătorii din lotul pentru EURO 2019 de tineret au nevoie de o pauză cât mai mare: mai bine să joace finala Cupei mai devreme, astfel încât să aibă o perioadă mai lungă de respiro până la startul competiției din Italia și San Marino.

Semifinalele Cupei României din actuala ediție sunt CFR Cluj - Astra Giurgiu și CS Craiova - Viitorul. Partidele vor avea pe pe 2-4 aprilie (manșa tur), respectiv 23-25 aprilie (manșa retur).

Ploieștiul va fi gazda ultimului act din Cupa României pentru a doua oară în ultimele 3 sezoane.  În 2017, FC Voluntari s-a impus pe arena „Ilie Oană” în fața celor de la Astra Giurgiu, 5-3 după penalty-uri (1-1 în timpul regulamentar).