FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  GRUPE

Se decid sfertfinalistele Cupei României » Toate calculele: cum se califică fiecare echipă + Dinamo poate ajunge la meci de baraj!

FCSB și Dinamo luptă pentru calificarea în sferturi

Articol de - Publicat marti, 05 decembrie 2023 10:45 / Actualizat vineri, 08 decembrie 2023 09:03

Este o săptămână în care vom afla cele 8 echipe care vor evolua în „sferturile” Cupei României. Se joacă ultima etapă din faza grupelor. Practic, timp de 3 zile, marți-joi, vom avea meciurile decisive pentru accesul în faza următoare.

Prima concluzie: nicio echipă nu e deja calificată matematic.

A doua concluzie: sunt nu mai puțin de 7 cluburi care nu mai au nicio șansă să treacă mai departe: Sepsi, chiar deținătoarea trofeului, Chindia, Progresul Pecica, Botoșani, FC Bihor, Zalău și Farul.

A treia concluzie: din cele 12 meciuri ale ultimei runde, doar unul nu mai prezintă deloc interes din perspectiva calificării pentru niciuna dintre combatante: Zalău - Bihor.

Surpriză: Mircea Lucescu ar negocia cu un gigant din Ligue 1
LIGUE 1

Calculele calificării pentru fiecare grupă, meci și echipă sunt complicate, iar GSP prezintă, într-o variantă cât mai simplă, șansele de calificare pentru cele 17 echipe care se bat pe 8 locuri!

GRUPA A

• Progresul Pecica - Corvinul (joi, 17:00, liveTEXT pe GSP.RO, Prima Sport 2, Digi Sport 2)

Pecica e eliminată, Corvinul se califică sigur dacă va câștiga
Corvinul se poate califica și cu o remiză

• Petrolul - Sepsi (joi, 17:00, liveTEXT pe GSP.RO, Prima Sport 1, Digi Sport 1)

Sepsi e eliminată, Petrolul se califică sigur dacă învinge
Petrolul se califică și cu remiză, cu condiția ca una dintre Corvinul și Hermannstadt să nu câștige

• Chindia - Hermannstadt (joi, 17:00: liveTEXT pe GSP.RO, FRF TV)

Chindia e eliminată, Hermannstadt se va califica dacă va câștiga, cu condiția ca una dintre Petrolul și Corvinul să nu învingă

GRUPA B

• Rapid - CFR Cluj (miercuri, 19:00, liveTEXT pe GSP.RO, Prima Sport 1 și Digi Sport 1)

cine bate se califică 100%
dacă meciul se va termina egal, Rapid e eliminată în proporție de 99%, în vreme ce CFR păstrează șanse să meargă în "sferturi", cu condiția ca una dintre U Cluj și Alexandria să nu câștige

• Botoșani - U Cluj (miercuri, 19:00, liveTEXT pe GSP.RO, Prima Sport 2 și Digi Sport 2)

Botoșani e eliminată, U Cluj se califică sigur cu o victorie
U Cluj merge mai departe și cu un egal, cu condiția fie ca Rapid - CFR să nu se termine egal și Alexandria să nu câștige, fie ca Rapid - CFR să se termine egal cu goluri marcate de U Cluj peste ce va fi în Giulești
U Cluj are șanse chiar să acceadă în "sferturi" și dacă pierde. Exemple de scoruri pentru o astfel de variantă: Botoșani - U Cluj 2-1, Alexandria - Steaua remiză sau bat oaspeții la cel mult 3 goluri diferență, Rapid - CFR 1-0 sau 0-1

• Alexandria - Steaua (miercuri, 19:00, liveTEXT pe GSP.RO, Prima Sport 3 și Digi Sport 3)

Alexandria se califică dacă va câștiga, cu condiția ca fie U Cluj să nu se impună, fie Rapid - CFR să se termine remiză
Steaua se poate califica doar cu un succes la mare diferență (3-0 sau mai mult), U Cluj pierde și Rapid - CFR nu se termină egal

GRUPA C

• FCU Craiova - FCSB (joi, 20:45, liveTEXT pe GSP.RO, Prima Sport 1, Digi Sport 1)

cine câștigă se va califica 100%
cine pierde e eliminată 100%
la remiză: FCSB e calificată matematic, FCU se califică doar în cazul în care Dinamo câștigă cu Oțelul la diferență minimă, dar oltenii vor înscrie cu cel puțin un gol mai mult decât Dinamo

• Dinamo - Oțelul (joi, 20:45, liveTEXT pe GSP.RO, Prima Sport 2, Digi Sport 2)

Oțelul se califică dacă nu pierde
Dinamo se poate califica doar dacă va câștiga, prin două variante:
1. Indiferent de scor, dacă FCU - FCSB nu se va termina remiză
2. Dacă FCU - FCSB va fi egal, atunci Dinamo are nevoie fie de un succes la două goluri diferență, fie de o victorie la limită, dar să marcheze cel puțin un gol mai mult decât FCU Craiova

• Bihor - Zalău (miercuri, 14:00:, liveTEXT pe GSP.RO, FRF TV)

nu mai contează în calculele calificării

Incredibil! Putem avea un baraj Dinamo - FCU Craiova

Criteriile de departajare anunțate de FRF în cazul în care două echipe termină la egalitate de puncte pot produce o situație inedită în această grupă. Și anume, disputarea unui meci de baraj. Între Dinamo și FCU Craiova.

Condițiile care trebuie îndeplinite: Dinamo - Oțelul se termină 1-0 sau 2-1 sau 3-2, iar FCU Craiova - FCSB se termină 1-1, 2-2 sau 3-3. În aceste situații, golaverajul ar fi același: 3-2, 4-3 sau 5-4, iar meciul direct s-a terminat remiză, scor 1-1.

GRUPA D

• CSU Craiova - Farul (marți, 19:00, liveTEXT pe GSP.RO, Prima Sport 1 și Digi Sport 1)

Farul e eliminată, Craiova se califică sigur cu o victorie
Craiova poate merge mai departe și cu un egal, de exemplu dacă UTA nu câștigă și Tunari - Buzău se termină remiză
teoretic, Craiova se poate califica și dacă pierde, condițiile care trebuie îndeplinite: Voluntari bate pe UTA și Tunari - Buzău se termină egal cu un număr de goluri marcate de Buzău sub cel pe care îl va reuși Craiova

• UTA - Voluntari (marți, 19:00, liveTEXT pe GSP.RO, Prima Sport 2 și Digi Sport 2)

cine bate se califică
Voluntari se califică și cu o remiză, doar dacă fie Craiova nu câștigă, fie Buzău nu se impune

• Tunari - Gloria Buzău (marți, 19:00, liveTEXT pe GSP.RO, Prima Sport 4 și Digi Sport 3)

Buzău se poate califica în cazul unui succes, dacă, de exemplu UTA - Voluntari se termină remiză sau dacă CSU Craiova nu câștigă
Tunari are și ea șanse: are nevoie de victorie la scor, de exemplu la două goluri diferență, caz în care ar avantaja-o o remiză în UTA - Voluntari

Se știe tot traseul până în finală

• în "sferturi", împerecherea va fi următoarea: locul 1 din grupa A - locul 2 din grupa B, 1B - 2A, 1C - 2D, 1D - 2C
  • se joacă într-un singur meci, pe terenul echipelor care vor câștiga grupa
  • în semifinale, împerecherea va fi, raportat la câștigătoarele de grupă: 1A-1C și 1B-1D
  • și semifinalele se vor disputa tot într-un singur joc pe terenul câștigătoarelor sferturilor 1A-2B și 1D-2C
  • finala se va juca pe 15 mai, locul de desfășurare urmând să fie anunțat ulterior

VIDEO Cu ce se mai ocupă parlamentarii români: meci demonstrativ cu Stoicikov și Balakov » Marica a fost făcut „deputat” + explicațiile PNL-istului Robert Sighiartău

Citește mai multe știri despre Cupa României:

Revenire importantă la FCSB! Va intra direct titular în Cupa României
FCSB
Florinel Coman nu e singurul! » Alți 2 jucători din Liga 1 care au luat „roșu” intenționat ca să stea în Cupă + Unul a și recunoscut: „Ăsta a fost obiectivul”
FCSB - OȚELUL 0-2