FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  DUNĂREA CĂLĂRAȘI - FCSB 2-1

DUNĂREA CĂLĂRAȘI - FCSB 2-1 // FOTO + VIDEO Adio, granzi! FCSB pierde cu Dunărea Călărași și părăsește împreună cu Dinamo Cupa României

Articol de , - Publicat joi, 01 noiembrie 2018 23:48

La doar câteva ore după ce Dinamo a părăsit Cupa României, învinsă de Csikszereda, și FCSB a fost eliminată! Roș-albaștrii au pierdut pe terenul Dunării Călărași, 1-2, după un meci în care Dică a folosit numeroase improvizații.

Echipa lui Dan Alexa a fost mai activă în prima repriză și a irosit câteva ocazii notabile, dar descătușarea a venit abia după pauză.

Șeroni a deschis scorul în minutul 47, înălțându-se cu capul și marcând în urma unei faze fixe. Călărășenii au continuat să fie periculoși și au fost din nou aproape de gol, tot Șeroni apărând la finalizare.

Incapabili să-l învingă pe Cezar Lungu, portarul în zi mare al Dunării, steliștii au mai primit un gol în minutul 80, de la Dobrosavlevici, tot în urma unei faze fixe și după o gravă eraore de marcaj a lui Lucian Filip.

Golul de onoare al FCSB-ului, reușit de Cristian Dumitru în minutul 82, nu a mai schimbat soarta partidei, iar FCSB părăsește din nou prematur Cupa, o competiție pe care a tratat-o mai mereu cu dezinteres în ultimii 10 ani.

Dunărea Călărași s-a calificat în "sferturile" Cupei României după ce a învins-o pe FCSB, scor 2-1

Publicată de Gazeta Sporturilor pe Joi, 1 Noiembrie 2018

Dunărea Călărași - FCSB 2-1
Au marcat: Șeroni '47, Dobrosavlevici '80, C. Dumitru '82

Final de meci! FCSB pierde la Călărași, 1-2, și părăsește Cupa României, în aceeași zi în care și Dinamo a fost eliminată!
min.90+4: Raul Rusescu e eliminat, Colțescu considerând că atacantul stelist a ridicat prea mult talpa la un duel cu un adversar. Steliștii termină meciul în "10"
min.90: Au fost dictate cinci minute de prelungiri!
min.82: GOOOL FCSB! Steliștii speră din nou! Cezar Lungu respinge în față șutul lui Moldovan, iar Crstian Dumitru înscrie cu capul din câțiva metri! Fază orchestrată de puștii trimiși de Dică în teren după pauză
min.80: GOOOL Dunărea! Fază la indigo cu cea din care călărășenii au deschis scorul! Dobrosavlevici, celălalt fundaș central al lui Dan Alexa, înscrie cu capul în urma unei faze fixe după o gravă eroare de marcaj a apărării roș-albaștrilor.
min.72: Cezar Lungu, portarul Dunării Călărași, face un meci imens și respinge miraculos o ocazie a FCSB-ului venită în urma unei faze fixe
min.71: Bară și ocazie imensă pentru Dunărea Călărași, care ratează incredibil șansa de a se desprinde după o serie de bâlbâieli aiuritoare ale apărării steliste
min.62: Ianis Stoica are, la fel ca în prima repriză, o ocazie de gol, dar rămâne fără suflu, iar șutul său lipsit de intensitate e prins de Cezar Lungu. Imediat după, puștiul de 15 ani acuză crampe și Dică se vede nevoit să-l schimbe
min.61: FCSB are un atac periculos, însă lovitura de cap a lui Raul Rusescu e reținută de pe linia porții de Cezar Lungu
min.47: GOOOOL Dunărea Călărași! Echipa lui Dan alexa deschide scorul imediat după pauză. Șeroni înscrie cu capul în urma unui corner la care Andrei Vlad a ieșit neinspirat
min.46: A început repriza secundă a întâlnirii de la Călărași!
min.45: PAUZĂ la Călărași, cele două echipe se află la egalitate, 0-0
min.38:
Ocazie pentru FCSB: Moruțan îl lansează pe Daniel Benzar, dar șutul fratelui mai mic al lui Romario Benzar e blocat de goalkeeper-ul Cezar Lungu
min.31: Dunărea se apropie din nou de poarta lui Andrei Vlad, șutul lui Keita ducându-se peste poartă
min.17: Ocazie pentru puștiul de 15 ani Ianis Stoica. Șutul acestuia a fost prins însă de portarul Ianis Stoica
min.16: Dragoș Nedelcu șutează de la 16 metri, mingea deviată se duce puțin pe lângă poartă
min.4: Ocazie Dunărea Călărași: Mediop pătrunde periculos, dar șutează puțin pe lângă poarta lui Vlad
min.1:
Călărășenii solicită penalty în urma unui duel dintre Kanda și Mihai Roman. Arbitrul lasă jocul să continue
min.1: A început partida!

Echipele de start:

Dunărea Călărași: C. Lungu - Simion, Dobrosavlevici, Șeroni, Mendy - Bourceanu, Gligorov - Keyta, Clemence, Kanda - N'Diaye