FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  OȚELUL - FCSB 1-1

VIDEO+FOTO Oțelul o egalează pe FCSB în prelungiri, dar urmează scandalul » Fază controversată chiar înaintea golului decisiv! Clasamentul ACUM

Articol de - Publicat marti, 31 octombrie 2023 22:58 / Actualizat marti, 31 octombrie 2023 23:03

Oțelul Galați și FCSB au remizat, scor 1-1, în runda secundă a grupei C din Cupa României Betano. Ambele reușite au venit în ultimul sfert de oră.

Programul complet și rezultatele din Cupa României AICI!

Oțelul și FCSB s-au anihilat reciproc timp de 75 de minute. Nicio ocazie clară, multe greșeli și prudență excesivă. Alexandru Băluță a deschis scorul cu un exterior superb, pe contraatac, și a deblocat acțiunea.

Oțelul - FCSB

Oțelul - FCSB, remiză „cu cântec” în Cupa României Betano

Oțelul s-a aruncat în ofensivă, dar a fost surprinsă din nou. În minutul 86, brigada de arbitri a decis anularea golului marcat din „foarfecă” de Dawa. Concluzia a fost, după o analiză în camera VAR, că mingea a părăsit suprafața de joc în momentul centrării lui Cristi Ganea. Doar că, atenție!, o ultimă reluare prezentată pe transmisiunea live a dovedit contrariul.

Elevii lui Dorinel Munteanu au profitat și au egalat la intrarea în minutele adiționale. Ariel Lopez a fost scăpat din marcaj la o fază fixă și a trimis nestingherit cu o lovitură de cap.

Clasamentul în grupă, după Oțelul - FCSB 1-1

FINAL. Oțelul - FCSB 1-1

min. 90, GOOOOL Oțelul, 1-1: Ariel Lopez vine nemarcat și reia cu capul, din 6 metri, imparabil.

Mingea pare să nu fi depășit cu întreaga circumferință suprafața de joc

min. 86: Dawa înscrie din „foarfecă”, dar reușita este anulată. După consultarea VAR s-a ajuns la concluzia că mingea a părăsit terenul în momentul centrării lui Ganea. Din ultimul unghi prezentat de televiziuni, acest lucru nu e clar.

Dawa a trimis mingea în plasă printr-un procedeu spectaculos

min. 76, GOOOOL FCSB, 0-1: Alexandru Băluță fructifică un contraatac, o pasă rapidă venită de la Ovidiu Popescu. Băluță trage cu exteriorul, aproape de vinclu, de la 14 metri.

min. 73: Mihai Toma (16 ani) intră la FCSB. Mijlocașul debutează astăzi în tricoul primei echipe.
min. 70: Gazdele presează. FCSB nu poate ieși cu mingea jos din defensivă.
min. 65: Răzvan Tănasă, Rosario Latouchent și Teles intră la Oțelul. Au ieșit Bodișteanu, Maciel și Silva.
min. 59: Băluță pierde o minge în propria jumătate, apoi comite un fault la 30 de metri de propria poartă. Silva șutează mult peste poartă.
min. 56: Zivulic și Ovidiu Popescu văd câte un cartonaș galben. Cei doi s-au împins și au schimbat mai multe cuvinte neortodoxe.
min. 46: Probleme cu nocturna. Meciul continuă.

A început repriza secundă! FCSB a efectuat 4 schimbări. Au intrat Darius Olaru, Dorin Rotariu, Alexandru Băluță și Adrian Șut. Au ieșit Lixandru, Miculescu, Compagno și Djokovic.

FOTO. Scenografie dedicată lui Dorinel Munteanu la Oțelul - FCSB: „Băăă... dă-te, bă, la o parte!”

Prima repriză se încheie fără vreun șut pe spațiul porții!

min. 35: Juri Cisotti, căpitanul Oțelului, este aproape de gol. Șutează de la 16 metri, puțin pe lângă poarta lui Andrei Vlad.
min. 25: Alexandru Pop pătrunde în careul celor de la FCSB, încearcă să îl depășească pe Haruț, dar nu își poate mări unghiul. Șutul lui se oprește în plasa laterală.
min 10: Start încâlcit la Galați. Oțelul pune în practică un presing agresiv, eficient până în acest moment. Ocaziile de gol lipsesc.
Ora 21:01: A început partida!

Oțelul - FCSB, cu peste 10.000 de spectatori în tribune

Ca de obicei la meciurile importante, stadionul din Galați este plin.

Oțelul - FCSB, echipe de start:

Oțelul: Dur-Bozoancă - Zhelev, Lovric, A. Lopez, A. Silva- Cisotti, Zivulic, Maciel - Bodișteanu, A. Pop, Adăscăliței
Rezerve: R. Stoian - Jardan, Cîrjan, Teles, Latouchent, Fatai, Ghiocel, Tănasă, Rus
Antrenor: Dorinel Munteanu

FCSB: A. Vlad - V. Crețu, Dawa, Haruț, Cr. Ganea - Lixandru, Ov. Popescu, Djokovic - Miculescu, Compagno, Oct. Popescu
Rezerve: Udrea - Panțîru, A. Șut, Toma, Al. Băluță, Olaru, Pantea, D. Rotariu, Radaslavescu
Antrenor: Elias Charalambous

Stadion: Oţelul (Galaţi)
Arbitru: Flueran Viorel Nicusor (Craiova) / A1: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel), A2: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe) / Arbitru VAR: Andrei Florin (Târgu Mureş), Arbitru AVAR: Baban Vlad (Iaşi)