FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  PETROLUL - SEPSI 1-3

video Petrolul rămâne victima lui Sepsi și în Cupa României, 1-3. Covăsnenii pleacă cu toate punctele de pe „Ilie Oană”

Petrolul rămâne victima lui Sepsi și în Cupa României. Covăsnenii pleacă cu toate punctele de pe „Ilie Oană”

Articol de GSP - Publicat joi, 20 octombrie 2022 20:30 / Actualizat joi, 20 octombrie 2022 21:46

Sepsi Sfântu Gheorghe s-a impus cu 3-1 în fața Petrolului și a devenit liderul grupei A din Cupa României. Trupa lui Bergodi a fost mai pragmatică pe contraatac și a înscris prin Rondon, Ninaj și Safranko, în timp ce „lupii galbeni” au marcat prin Grozav.

În campionat, Petrolul a condus prin golul lui Tamaș (62), dar s-a văzut egalată pe final de Sepsi, prin reușita lui Tudorie (84).

Petrolul a început în forță partida de pe teren propriu cu Sepsi și a ratat o șansă uriașă de a deschide scorul, prin Măzărache. Ambele formații au jucat pe contre în prima repriză, stând la pândă pentru pleca pe contraatacuri rapide.

Startul celei de-a doua reprize a venit cu un gol rapid marcat de Grozav, cu un șut la colțul lung din interiorul careului. Covăsnenii au replicat rapid prin Rondon, care a egalat cu un șut puternic la colțul scurt.

Budescu a revenit pe gazon după o pauză de 6 luni, înlocuindu-l pe Cioiu, în minutul 70.

Petrolul s-a aruncat în atac spre poarta lui Began, dar goalkeeper-ul formației pregătite de Cristiano Bergodi a făcut minuni. Ninaj și Safranko i-au răpus pe rând pe „lupii galbeni”, iar Sepsi a plecat victorioasă de pe „Ilie Oană”.

Petrolul - Sepsi  1-3

min. 90: Final de meci. Sepsi devine noul lider al grupei A în urma victoriei cu Petrolul!

1-3, min 88: GOL SEPSI! Safranko se debarasează ușor de Huja și înscrie cu un șut în diagonală.

min. 83: Petrolul a fost la un pas de egalare. Budescu a centrat perfect pentru Ivanovski, dar Began a avut o nouă intervenție de senzație.

min. 71: Budescu intră în locul lui Cioiu și revine pe teren după o pauză de 6 luni.

1-2, min. 62: GOL SEPSI! Ninaj îi ia fața lui Huja și lovește puternic balonul cu capul, fără nicio șansă pentru Leitner.

min. 56: Șansă importantă de gol pentru Petrolul! Dimitriu expediază o torpilă de la 25 de metri, dar Began scoate de sub transversală.

1-1, min. 51: GOL SEPSI! Rondon înscrie cu un șut din interior la colțul scurt.

1-0, min. 48: GOL PETROLUL! Grozav marchează cu un șut din interiorul careului.

A început repriza secundă la Ploiești!

Pauză în meciul Petrolul - Sepsi

min. 41: Bratu trimite un șut periculos din lovitură liberă, de la peste 20 de metri. Began respinge în față balonul, iar fundașii lui Sepsi intervin cu promptitudine.

min. 33: Sepsi trimite primul șut pe poarta prin Achahbar, iar Leitner reține din doi timpi.

min. 2: Șansă bună pentru „lupii galbeni”! Măzărache scapă pe contraatac, singur cu portarul, dar Began are o intervenție de efect.

min. 1: A început duelul de la Ploiești!

În grupa A s-au mai jucat Dinamo- FCU Craiova 0-0 și Unirea Slobozia- Voluntari 0-1. Primele două echipe la finalul meciurilor din grupă merg în faza sferturilor de finală.

Brazilianul încântat de România: „Vreau și cetățenia. E casa mea și vreau să-mi cresc fetița aici”
INTERVIU

Petrolul - Sepsi OSK, echipele de start:

Petrolul: Leitner - Borța, Meijers, Huja, Țicu - Cebotaru, Dumitriu - Bratu, Cioiu, Grozav - Măzărache
Antrenor: Nicolae Constantin

Sepsi OSK: Began - Bălașa, Ninaj, Mark Tamas, Ispas - Bărbuț, Rodriguez, Achahbar, I. Gheorghe - Golofca, Rondon
Antrenor: Cristiano Bergodi

Arbitru: Horia Mladinovici / A1: Mircea Grigoriu / A2: Bogdan Gheorghe / Arbitru VAR: Sorin Costreie / Arbitru AVAR: Andrei Constantinescu / R1: Andrei Chivulete / Observator arbitri: Ioan Onicaș
Stadion: „Ilie Oană”, Ploiești

VIDEO Daniel Chiriță: „Ți-au făcut manevră, Gabi!” » Era cu Tamaș la pahar când înjura suporterii Petrolului și a spus tot la GSP Live: „Lumea trebuie să știe”

Ce se întâmplă după seria de „roșii” din UTA - FCSB » Unde se aplică suspendările

Mihai Stoica l-a desființat pe arbitrul Adrian Cojocaru după meciul cu UTA: „Să nu vă inducă în eroare penalty-ul pentru FCSB, nu el l-a dat”