FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CS AFUMAȚI - CSU CRAIOVA

VIDEO Alexandru Băluță last minute » Atacantul lui CSU i-a salvat pe olteni de la o eliminare rușinoasă din Cupă: "dublă" superbă în prelungiri, iar CSU merge în sferturi

Articol de - Publicat marti, 28 noiembrie 2017 20:48

Alexandru Băluță, atacantul de buzunar al lui CSU Craiova, i-a salvat pe olteni, conduși de două ori, cu o "dublă" în prelungiri. Însă golul lui Gustavo, de 1-1, a fost din ofsaid.

Craiova e în "sferturi". Dar i-au trebuit 120 de minute ca să rezolve calificarea. CS Afumați și-a depășit aseară condiția de echipă de liga a doua și a fost cât pe ce să-i "afume" pe olteni, conducându-i de două ori pe tabelă.

Și totuși. Echipa lui Mangia putea rezolva calificarea în timpul regulamentar. Dar ratările au costat-o. I-au trebuit 56 de minute ca să egaleze, după ce Dorin Burlacu a deschis scorul la capătul unei pase de Champions League, marca Perju (10).

Fie pentru că Băluță și-a permis să irosească ocazii cu care nu te întâlnești în fiecare zi (20, 55), fie pentru că "centralul" Andrei Florin i-a privat pe oaspeți de-un penalty clar, la faultul lui Onea asupra lui Andrei Burlacu (52). E adevărat, arbitrul s-a revanșat, validându-le golul egalizator, marcat de Gustavo din poziție de ofsaid.

Și s-a intrat în prelungiri. Iar Afumații i-au băgat iarăși în corzi pe oamenii lui Devis Mangia. Vlada, 2-1. Părea că se conturează la orizont o surpriză, însă n-a fost de acord tocmai marele risipitor de până atunci: Băluță. Două mingi bune, două goluri frumoase. Și Oltenia răsuflă ușurată. Știința nu s-a făcut de râs.

VIDEO cu golurile partidei

Vezi și:  CSU Craiova s-a chinuit cu Afumați, dar Mangia nu e îngrijorat: "Băieții au dat dovadă de caracter, mergem în direcția bună" » Ce l-a nemulțumit pe Băluță

CS AFUMAȚI - U CRAIOVA 1-1, 2-3 d. prel.(Burlacu 10, Vlada 93 / Gustavo 66, Băluță 101, 105)

AFUMAȚI: A. Marinescu - Onea, Robicek, Patriche, Perju - Olariu - Dorin Burlacu (73 Vlada), Avram, Buduroi, Tudorache - Dedu (109 Manole)
Antrenor: Vasile Neagu

CRAIOVA: Mitrovici - Spahija, Kelici, R. Popa (61 Bărbuț) - Dimitrov, Zlatinski, Screciu (46 Mateiu), Briceag - Gustavo (111 Bancu), M. Roman (31 Andrei Burlacu), Al. Băluţă
Antrenor: Devis Mangia

Arbitru: Andrei Florin (Tg. Mureş); Asistenți: Velicu Bogdan (Bucureşti), Szabo Gero (Cluj-Napoca)