FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  OPTIMI

VIDEO Astra Giurgiu se califică în sferturile de finală ale Cupei României, după un meci tensionat, decis în prelungiri » Toate echipele care merg în "sferturi"

Articol de GSP - Publicat joi, 30 noiembrie 2017 23:33

Hermannstadt, Astra Giurgiu și FCSB au completat joi lista echipelor calificate în sferturile de finală ale Cupei României.

S-au calificat în "sferturi": Poli Iași, CSU Craiova, Botoșani, Gaz Metan, Dinamo, Hermannstadt, Astra și FCSB. Meciurile din sferturile de finală sunt programate în prima parte a anului viitor, pe 27-28 februarie sau 1 martie.

REZULTATELE DE JOI

AFC Hermannstadt - Juventus București 2-0
Au marcat:
Morariu '59 a.g., Tătar '67
TEXT / VIDEO
AFC Hermannstadt s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale Cupei României după victoria obținută pe teren propriu în fața lui Juventus București, 2-0. Ilfovenii au arătat și în Cupă același joc anost din campionat și au fost depășiți categoric de echipa sibiană, favorită la promovarea în Liga 1.

AFC Hermannstadt: Moldovan - Tătar, Pîrvulescu, Stoica, Stancu - Dîlbea, Necşulescu - Lupu, Rusu, Popa - Cîrstean
Antrenor: Alexandru Pelici

Juventus Bucureşti: Stoian - Dima, Morariu, Wallace, Ştefan - Mihăescu, Bărbulescu - Zaharia, Sesar, Dzalamidze - Ţîră
Antrenor: Marin Barbu

Chindia Târgoviște - Astra Giurgiu 0-2
Au marcat:
Balaure 111, Chipirliu 115
Astra Giurgiu s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României după un meci mai spectaculos decât o arată rezultatul. Abang, Moise şi Ioniţă au ratat ocazii importante, însă Meilă, portarul târgoviştenilor s-a opus de fiecare dată.
Primul gol a fost marcat în prelungiri, de Silviu Balaure, în minutul 111, dintr-o poziţie suspectă de osfaid în careul mic advers. Gazdele s-au deschis, iar Chipirliu i-a pedepsit pe contraatac 4 minute mai târziu.

Astra: Iliev - Butean, Polczak, Erico, Radunovici - R. Moise, Takayuki, Biceanu - Al. Ioniță, Le Tallec, Nyuaiadzi
Rezerve: Lazar, Belu, Abang, Chipirliu, Balaure, Dandea, Val. Gheorghe

Chindia: Meilă - Martac, D. Ciobotariu, Alecsandrei, Dumitrașcu - Șerban, Honciu, Pencea, Neguț - Neicuțescu, Bâtfoi
Rezerve: Iustin Popescu, Ad. Grigore, Nisipeanu, Matei, Vătavu, Cherchez

ACS Poli - FCSB 0-3
Au marcat:
Gnohere 34 pen., Golofca 56, D. Benzar 90+2
TEXT / VIDEO

"Bizonul" Gnohere a transformat lejer o lovitură de pedeapsă, deschizând scorul. Soljici, bănuit în trecut de legături cu mafia pariurilor, a stat la baza celui de-al doilea gol marcat de Golofca. Croatul a trimis foarte slab cu capul spre propriul portar, iar fotbalistul transferat de la FC Botoșani a profitat și a trimis un lob peste portarul Straton. Scorul final a fost stabilit de Daniel Benzar, în prelungiri, după ce roș-albaștrii au finalizat perfect o fază de contraatac.

ACS Poli Timișoara: Straton - Creţu, Melinte, Cânu, Ciucur - Vaşvari, Artean, Munteanu - Bârnoi, Solijci - Drăghici
Rezerve: Mădălin Smaranda, Denis Haruţ, Ivan Curijuric, Camaidine Abraw, Cătălin Doman, Cristian Bocşan

FCSB: Vlad - Pleașcă, Larie, Artur Jorge, M. Mihai - Achim, Nedelcu - Golofca, D. Benzar, De Amorim - Gnohere
Rezerve: Stăncioiu, Nicola, Szecui, Pacionel, Fl. Coman, I. Stoica, D. Man

REZULTATELE DE MIERCURI

U Cluj - Dinamo 1-1, 1-3 la penalty-uri
Au marcat:
Goga 34 / Corbu 14
Detalii despre meci AICI + VIDEO!

Dinamo a făcut un joc modest cu U Cluj, dar s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României după loviturile de departajare. La finalul celor 120 de minute scorul a fost egal,1-1, Corbu a deschis scorul pentru Dinamo (14), iar Goga a egalat în minutul 34. U Cluj ratase un penalty prin Giurgiu în minutul 5. Ardelenii au avut o șansă uriașă de a se califica în minuutl 88, când Florescu a tras dintr-o foarfecă laterală, iar Filip a respins în corner.

U Cluj: Albuț - Takacs, Abrudan, Cordoș, Manu - Onicaș, Giurgiu - Ursu, Florescu, Goga - Lemnaru
Rezerve: I. Dinu, Chiș, R. Reu, Hampea, Hampea, Hordouan, Lemac, Micaș

Dinamo: Brănescu - Romera, Nedelcearu, Marici, Filip - Corbu, Anton - Hanca, Salomao, L. Gheorghe - Nemec
Rezerve: Penedo, Nica, Longher, Katsikas, Rivaldinho, Dudea, Șerban

CS Mioveni - Gaz Metan 0-1
A marcat:
R. Romeo 12
Cartonaș roșu: De Vriese 62

Gaz Metan s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României după ce a învins-o la limită pe CS Mioveni, formație de Liga a 2-a, scor 1-0. Deși au jucat jumătate de oră în 10 oameni, De Vriese fiind eliminat în minutul 62, golul lui Roberto Romeo din minutul 12 a fost suficient pentru medieșeni.

Mioveni: Croitoru - Negoiță, Gugu, Ichim, Burnea - Trașcu, Mîrzeanu - Rădescu, Andor, Ayza - Năstăsie
Gaz Metan:
Pleșca - Popovici, Cristea, Sîrghi, De Vriese - Bic, Neagu - Romeo, Tîrcoveanu, Surugiu - Buziuc

rezultatele de marți

FC Botoșani - Viitorul 3-2
TEXT
 / VIDEO
Au marcat:
Chitoșcă 50, Roman 74, Plămadă 81 / Gavra 64, Drăguș 78

În ciuda faptului că Hagi a folosit o echipă experiementală, cu mulți tineri în lot, a reușit să-i pună mari probleme lui FC Botoșani, dar a cedat în cele din urmă cu 3-2. Meciul a fost extrem de spectaculos, mai ales în a doua repriză, când s-au marcat toate cele 5 goluri. FC Botoșani a câștigat meciul în minutul 81, când Plămadă a înscris și continuă parcursul în Cupa România, trofeu pe care oficialii clubului au spus în repetate rânduri că-l doresc.

FC Botoşani: Ed. Pap – Dumitraş, Burcă, Plămadă, Muşat – Oaidă, Târşa – Serediuc, Rodriguez, Chitoşcă – Kuku
Rezerve: Brânză, Miron, Moruţan, Unguruşan, Roman, Bordeianu, Popa

Viitorul: Tordai- Căpuşă, V. Ghiţă, B. Ţîru, De Noojer – Dumitrescu, Băluţă, Ciobanu – Cioablă, Gavra, D. Drăguş
Rezerve: Buzbuchi, Horj, Vînă, Twumasi, Mălăele, Hodorogea, Ene

CS Afumați - CS U Craiova 1-1, 2-3 după prelungiri
Au marcat: D. Burlacu 10, M. Vlada 92 / Gustavo 66, Băluță 101, 105
VIDEO

Oltenii au tremurat serios în meciul disputat împotriva divizionarei secunde la Ploiești. CS Afumați a fost aproape să furnizeze surpriza, a condus cu 1-0, însă oltenii au trimis meciul în prelungiri, salvați de golul lui Gustavo din minutul 66.

Lucrurile s-au complicat din nou pentru olteni, care s-au văzut conduși încă din startul primei reprize de prelungiri.

Soarta meciului a fost tranșată însă de Băluță, care a reușit o "dublă" de senzație în minutele 101 și 105.

CS Afumați: A. Marinescu - Onea, Robicek, Patriche , Perju - Vl. Tudorache - R. Avram, V. Olariu, M. Dedu, D. Burlacu - Buduroi
Rezerve:
Obretin - Buzea, Alin Zaharia, Ispir, Al. Mitu, M. Vlada, M. Manole
Antrenor:
Vasile Neagu

CS U Craiova: Mitrovici - Dimitrov, Spahija, Kelici Briceag - Gustavo, Zlatinski, R. Popa, Screciu - Băluță, M. Roman II
Rezerve: Calancea - Bancu, Mateiu, Bărbuţ, A. Burlacu, Al. Popescu, Martici
Antrenor: Devis Mangia

Unirea Slobozia - Poli Iași 0-2
Au marcat:
Mendes 10 (pen.), Ștefănescu 66

Pe un teren noroios ca în anii '90 ai Diviziei A, moldovenii au intrat în avantaj grație unui penalty obținut de Cisse. Ștefănescu a majorat diferența și scorul a rămas așa, chiar dacă în final Kelava s-a accidentat la umăr, iar poarta oaspeților a fost apărată în ultimele minute de fundașul stânga Bădic.

Unirea Slobozia: Dumitrescu - Gherasim, Ghinea, Soare, Drăguț - Apostol - Toma, Adăscăliței, Ibrian, Răduca - Bucă
Poli Iași: Kelava - Bosoi, Mihalache, Jagodinskis, Bădic - Chelaru, Qaka - Platini, Mendes, Spătaru - Cisse