FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  ACADEMIA RAPID - CSA STEAUA 3-1

VIDEO+FOTO Scenariu pe repeat: Academia Rapid o învinge din nou pe CSA Steaua și câștigă Cupa României faza pe București

Articol de GSP - Publicat duminica, 10 iunie 2018 17:22

Academia Rapid a obținut o nouă victorie în fața Stelei, scor 3-1, a treia din 4 partide directe în acest sezon, și a câștigat Cupa României faza pe București. Partida s-a disputat pe stadionul Dinamo, iar în tribune a fost și Marius Șumudică.

Giuleștenii au început cum nu se putea mai bine pentru ei și au deschis scorul încă din minutul doi prin Marian Vlada, care a profitat de o ieșire eronată la ofsaid a steliștilor.

Cei aproximativ 4.000 de spectatori au mai văzut un gol în prelungirile primei reprize, când Daniel Niculae a scăpat de marcaj și a majorat diferența. Imediat după pauză, Vlada a înscris din nou și a dus scorul la 3-1.

Golul de onoare al steliștilor a fost marcat de Eduard Daniel Radu cu 16 minute înainte de final.

Academia Rapid va participa sezonul următor în faza națională incipientă a Cupei României. Teoretic, dacă va avansa anul viitor, ar putea să se întâlnească cu echipele din primul eșalon.

Desfășurarea liveTEXT a meciului

ACADEMIA RAPID - CSA Steaua 3-1  VIDEO
Au marcat: Vlada 2, 56, D. Niculae 45+2 / E. Radu 74

min 90: FINAL DE MECI!
min. 85:
Steliștii atacă, dar fără rezultate pe tabela de marcaj.
min. 74: GOOOL STEAUA!
Eduard Daniel Radu reia cu capul și reduce diferența.
min. 72:
Steliștii scapă pe contraatac, dar portarul Rapidului iese la timp și reține.
min. 61:
Jitaru vede cartonașul galben după un fault dur la Goge.
min. 59:
Mihai Stancu de la Rapid vede cartonașul galben.
min. 56: GOOOL RAPID!
Marian Vlada face ce vrea cu apărarea adversă și finalizează faza cu gol. Pasa a venit din piciorul lui Daniel Niculae.
min. 47:
Marius Șumudică tocmai a salutat galeria rapidistă.
cp 1321
A început repriza secundă!

PAUZĂ!
min. 45+2: GOOOL RAPID!
Daniel Niculae scapă din marcaj și șutează din prima. Iancu rămâne fără replică și rapidistul a pornit sărbătoarea cu propriii suporteri.
min. 45:
Două minute de prelungire pentru prima parte!
min. 42:
Răsdan vede cartonașul galben pentru un fault asupra lui Lădaru.
min. 40: Schimbare la CSA Steaua:
Sitaru îi ia locul lui Vâlcea.
min. 39:
Răsdan reia din prima spectaculos din centrul careului, dar Igant reușește o paradă senzațională și respinge mingea.
min. 36:
Vlada are o nouă șansă în fața porții, dar trimite defectuos și portarul Stelei reține.
min. 27:
Daniel Niculae trage de la 13 metri, portarul Iancu respinge în corner, dar rapidistul acuze dureri musculare în zona coapsei.
min. 17:
Marius Șumudică e și el prezent la meci!
min. 15:
Rapidiștii conduc jocul și par să nu aibă niciun fel de probleme în acest debut de joc.
min. 8: În jur de 4.000 de spectatori
sunt prezenți la partida de pe stadionul Dinamo.
min. 2: GOOOL RAPID!
Marian Vlada profită de o ieșire greșită la ofsaid și deschide scorul la prima fază de poartă.