FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  GAZ METAN - ASTRA 1-0

VIDEO Surpriză imensă în primul meci din sferturile de finală ale Cupei! Astra, eliminată de Gaz Metan

Articol de GSP - Publicat marti, 27 februarie 2018 22:29

Gaz Metan Mediaș s-a calificat în semifinalele Cupei României după ce a trecut la limită de Astra, scor 1-0. Giurgiuvenii au început slab partida, echipa lui Edward Iodănescu fiind departe de evoluția din meciul cu Dinamo de sâmbătă.

Medieșenii au fost periculoși în startul partidei. După ce Olaru a ratat o ocazie importantă în minutul 27, Gazul a deschis scorul în minutul 28. Rondon a profitat de o respingere greșită a lui Iliev și a înscris fără emoții.

Astra a fost periculoasă într-o singură fază în prima repriză, atunci când Greab a respins senzațional lovitura de cap a lui Balaure. Nici după pauză lucrurile nu s-au schimbat pentru formația lui Edward Iordănescu.

Au fost ocazii bune de ambele părți, Iliev s-a făcut remarcat în poarta oaspeților, în timp ce Vera a lovit bara la poarta cealaltă. Totuși, golul putea pica tot în poarta Astrei.

Dandea l-a faultat pe Crețu în careu, însă Rondon, marcator de 3 ori în poarta Astrei, în Cupă și campionat, a irosit lovitura de pedeapsă din minutul 79, Iliev fiind din nou decisiv. Totuși Gaz Metan a păstrat avantajul până la final și s-a calificat în semifinalele competiției.

FINAL » Gaz Metan Mediaș - Astra Giurgiu 1-0
A marcat: M. Rondon '28
A ratat penalty: Rondon '79
Click AICI pentru liveTEXT / VIDEO

Echipele de start:

Gaz Metan: Greab - V. Crețu, M. Constantin, Sîrghi, Bușu - Joao Diogo, I. Neagu - Cristea, Caiado, Olaru - M. Rondon
Rezerve: Pleșca, R. Romeo, Sg. Popovici, Nasser Chamed, Ely Fernandes, Tîrcoveanu, Buziuc
Antrenor: Cristi Pustai

Astra Giurgiu: Iliev - A. Stan, Bejan, Erico, Radunovici - Mrzljak, Dandea - Balaure, Moise, F. Matei - Abang
Rezerve: Lazar, Belu, Setp, U. Vera, Biceanu, V. Gheorghe, Polczak
Antrenor: Edward Iordănescu

În ciuda temperaturilor negative și a ninsorilor din ultimele zile, terenul de la Mediaș s-a prezentat în condiții foarte bune pentru acest meci.

Programul complet al sferturilor:

Marți
Gaz Metan Mediaș - Astra Giurgiu 1-0

Miercuri, 18:30
AFC Hermmanstadt - FCSB
Meciul FC Botoșani - Poli Iași a fost amânat din cauza condițiilor meteo nefavorabile