FOTBAL  »  Superliga  »   ASTRA GIURGIU - CFR CLUJ 1-2

ASTRA GIURGIU - CFR CLUJ 1-2 // Campioana câștigă pe terenul Astrei și se apropie periculos de FCSB

Articol de - Publicat sambata, 06 octombrie 2018 23:48

Astra a avut gol anulat eronat la 0-0, după care CFR a făcut legea, a marcat de două ori şi a câştigat cu noul preşedinte, Marian Copilu, în tribune, scor 2-1.

Iuliu Mureşan a fost, în cele din urmă, răpus. Noul preşedinte cu puteri depline, care, de fapt, e vechiul preşedinte, Marian Copilu, a mers sâmbătă seara la Giurgiu. Fără Mureşan, pentru Conceicao orice meci devine de totul sau demitere.

Haţegan, "portar" la CFR

Şi norocul portughezului se numeşte Haţegan. "Centralul" de Champions League inventează o decizie la golul lui Llullaku şi vede fault asupra lui Arlauskis. Practic, scoate mingea din poarta CFR-ului!

Salvată de arbitru, campioana a început să se instaleze în terenul advers şi să joace mai bine. Ioniţă a avut golul în gheată, dar Belu şi bara s-au opus. O repriză care se îndrepta spre un 0-0 tern s-a terminat totuşi 1-0.

Ţucudean a dormit 45 de minute, a atins mingea probabil de 3-4 ori, dar şi-a dovedit clasa de golgeter la centrarea lui Moutinho. A marcat şi şi-a antamat postul de titular în naţionala lui Contra!

A intrat Alibec, a marcat Moutinho

După pauză, Mulţescu a forţat cu Alibec, numai că fostul atacant al FCSB-ului n-a avut timp să arate nimic fiindcă CFR a închis meciul. Moutinho s-a demarcat perfect şi a finalizat pe sub Iliev. 2-0!

Scor periculos, cum sună una dintre cele mai stupide zicale din fotbal, dar pentru CFR, o echipă care încă are deprinderile de pe vremea lui Dan Petrescu, e o joacă de copii.

A controlat autoritar jocul, şi-a ţinut adversara departe de propriul careu şi chiar putea să mai marcheze. A făcut-o Astra, prin Zoua, în minutul 90, insuficient însă pentru a pune în pericol victoria clujenilor.

Teoretic, Conceicao îşi salvează postul. Dar doar teoretic fiindcă, în acest sezon, CFR e un club unde orice mutare, oricât de nebună ar părea, are şanse mari să se realizeze.

Astra Giurgiu - CFR Cluj 1-2
Au marcat: Zoua '89 / Țucudean '45+1, Moutinho '55

Echipele de start:

Astra Giurgiu: Iliev - Belu, Bejan, Cestor, Butean - Biceanu, R. Moise - J. Begue, N. Roșu, Llullaku - Zoua
Rezerve:
Lazar, D. Alibec, V. Gheorghe, R. Crișan, L. Buș, Trusescu, R. Boboc
Antrenor:
Gheorghe Mulțescu

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, A. Mureșan, Lang, Peteleu - Djokovic, Hoban - Al. Ioniță II, Culio, Moutinho - Țucudean
Rezerve:
J. Fernandez, M. Bordeianu, A. Radu, C. Deac, Mailat, Maleș, Omrani
Antrenor:
Antonio Conceicao

Arbitru: Ovidiu Hațegan / A1: Octavian Șovre / A2: Sebastian Gheorghe / Observator: Iulian Dima