FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - VIITORUL 1-4

Astra - Viitorul 1-4 // VIDEO Rezervele lui Gică Hagi sunt de neoprit! George Ganea, omul serii » Cum arată ACUM clasamentul Ligii 1

Articol de GSP - Publicat luni, 08 aprilie 2019 20:24

Viitorul a trecut de Astra Giurgiu, scor 4-1 (Alibec '34  / G. Ganea '21 '71, Casap '28, Eric '60), și pune presiune pe CS U Craiova în clasamentul Ligii 1.

Gică Hagi și-a odihnit titularii, dar a obținut cea mai clară victoria din istoria înfruntărilor directe cu Astra Giurgiu.

George Ganea, fiul fostului internațional Ionel Ganea, a deschis scorul în minutul 21, după o combinație superbă cu brazilianul Eric. Carlo Casap a făcut 2-0 în minutul 28 cu o lovitură de cap, de lângă un marcaj visător al fundașilor centrali giurgiuveni.

Denis Alibec a marcat unul dintre golurile sezonului în minutul 34. A izbutit o cursă de mai bine de 40 de metri, în care a lăsat în urmă 4 adversari.

Meciul s-a rupt definitiv în minutul 38, când Romario Pires a văzut al doilea cartonaș galben.

Eric a trecut și la finalizare după pauză. În minutul 60 a profitat de un plonjon ratat al lui Lazar. Scorul final l-a stabilit același George Ganea, vârful care a depășit o performanță importantă a tatălui său (detalii AICI).

Click AICI pentru clasamentul LIVE din Liga 1

Viitorul acumulează 26 de puncte și se distanțează de Astra în lupta pentru locul 4. Formația lui Gică Hagi se apropie la 4 puncte de CS U Craiova, formație pe care o va înfrunta etapa următoare, pe 13 aprilie.

Astra - Viitorul 1-4
Au marcat: Alibec '34  / G. Ganea '21 '71, Casap '28, Eric '60