FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - VIITORUL 0-0

Au dat-o la pace » CFR și Viitorul, remiză în Gruia! Al doilea meci consecutiv fără victorie pentru trupa lui Hagi

Articol de GSP - Publicat duminica, 09 aprilie 2017 16:30

CFR Cluj și Viitorul au remizat în Gruia, scor 0-0, în etapa a cincea din play-off-ul Ligii 1.

FINAL » CFR Cluj - Viitorul 0-0
Click AICI pentru liveTEXT!

CFR Cluj a bifat prima ocazie a meciului, după doar 4 minute de joc, însă șutul expediat de Camora din afara careului a trecut pe lângă poarta apărată de Râmniceanu. Păun a ratat o ocazie imensă câteva minute mai târziu, când a rămas singru în careul advers, dar a reluat peste poartă.

Viitorul a replicat prin șutul lui Nedelcu, din minutul 33 și prin acțiunea lui Aurelian Chițu din minutul 35, dar primul a trimis mult peste poarta clujenilor, în timp ce al doilea a fost blocat de Horj, înainte de a-l pune la încercare pe Mincă.

Cea mai mare ocazie a echipei antrenate de Hagi a venit chiar înainte de pauză, când Florinel Coman și Purece au șutat consecutiv din interiorul careului, în blocajul apărătorilor clujeni.

Partea a doua nu a fost la fel de animată, cele două formații reușind să se anihileze reciproc. Ciprian Deac a avut șansa de a marca golul victoriei cu mai puțin de 10 minute înainte de final, dar șutul său de la marginea careului a lovit bara porții apărate de Râmniceanu.

Viitorul revine pe primul loc după rezultatul de azi, dar poate fi depășită în cazul în care FCSB se impune în deplasarea cu CS U Craiova, de la Severin.

Echipele de start:

CFR Cluj: Mincă - Peteleu, Larie, Horj, Camora - Deac, Gomelt - Sorsa, Păun, Nouvier - Omrani
Rezerve: T. Marc - Mureșan, Rus, Bud, Ruiz, Anal, Roman
Antrenor: Vasile Miriuță

Viitorul: Râmniceanu - Benzar, Țâru, Boli, Cr. Ganea - N. Roșu, Nedelcu, Vână - Purece, Chițu, Fl. Coman
Rezerve: Buzbuchi - Rădoi, Dumitrescu, Iancu, Morar, Țucudean, Hodorogea
Antrenor: Gheorghe Hagi

„Edi a auzit ce a spus!” » GSP a aflat de ce Alex Mitriță a fost lăsat acasă de selecționer: „Toți au simțit că-i lasă la greu”