FOTBAL  »  Superliga  »  BOTOȘANI - GAZ METAN MEDIAȘ 1-0

BOTOȘANI - GAZ METAN MEDIAȘ 1-0 // VIDEO + FOTO Lupta pentru șefia din play-out se încinge! Cum arată ACUM clasamentul

Articol de GSP - Publicat vineri, 17 mai 2019 20:00

FC Botoșani a trecut de Gaz Metan Mediaș, scor 1-0, și speră la primul loc din play-out.

Jonathan Rodriguez a marcat unicul gol al partidei în minutul 44, dintr-o lovitură de la 11 metri contestată aprig de Edi Iordănescu și oamenii de pe banca Mediașului. Fabbrini s-a izbit de Larie și a căzut în careu, iar centralul Horia Mladinovici a considerat fault.

Celălalt moment tensionat la partidei a venit după pauză și l-a avut în prim-plan tot pe Mladinovici. Marius Constantin a văzut direct cartonașul roșu în minutul 67, după un schimb de replici cu tușierul de pe partea sa.

FC Botoșani ajunge la 35 de puncte și își consolidează locul trei din play-out. Gaz Metan Mediaș e în continuare lider, cu 39 de puncte, unul peste Dinamo. „Câinii roșii” joacă mâine la Chiajna.

Vezi AICI clasamentul LIVE din play-out

Vezi VIDEO de la meci

FINAL» FC Botoșani - Gaz Metan 1-0

• A marcat: Rodriguez 44

Vezi AICI statistici

S-a terminat! Botoșani câștigă cu 1-0.

min. 87: Larie reia din foarfecă. Mingea se scurge prin fața porții, dar niciun coechiper nu izbutește să devieze decisiv.
min. 67:
Marius Constantin vede cartonașul ROȘU pentru un schimb de replici cu arbitrul asistent. Banca oaspeților a izbucnit.
min. 61:
Sebastian Mailat reia spectaculos, din voleu. Mingea trece milimetric pe lângă poarta apărată de Fraisl. Medieșenii forțează egalarea.

A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză! Edi Iordănescu a avut o ieșire nervoasă la adresa brigăzii de arbitraj. Tehnicianul a contestat penalty-ul ușor acordat pentru Botoșani.

min. 45+1: Jonathan Rodriguez trimite un șut năucitor, din voleu, de la peste 25 de metri. Mingea lovește bara transversală.
min. 43: GOL BOTOȘANI, 1-0!
Fabbrini obține o lovitură de la 11 metri. Faultul e comis de Larie. Jonathan Rodriguez a transformat fără probleme.
min. 37:
Patache pătrunde în flancul drept. După mai multe devieri, mingea ajunge la Ongenda. Șutul francezului trece puțin pe lângă poartă.
min. 31:
Rondon evită pasul la offside al botoșănenilor, dar își închide unghiul. Șutul său e amortizat de Rodriguez și prins de Fraisl.
min. 24:
Fabbrini cere penalty după un duel cu Caiado. Tribunele explodează după decizia lui Horia Mladinovici de a lăsa jocul să meargă.
min. 23:
Papa deviază spectaculos, cu câlcâiul, după un corner exectat de Ongenda.
min. 20: FC Botoșani preia frâiele partidei. Moldovenii folosesc benzile terenului, dar centrările nu își ating ținta.

A început partida!

ECHIPELE de start

Botoșani: Fraisl - Miron, Pițian, Burcă - Patache, Jonathan Rodriguez, E. Papa, Oaidă - Ongenda, Golofca, Fabbrini
Rezerve: E. Pap - Chindriș, Târșă, Karaboue, Holzmann, Soiledis, L. Buș
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Gaz Metan: Pleșca - Pleașcă, Larie, M. Constantin, Bușu - Fofana, Luis Coimbra - Mailat, Caiado, Ivanov - Rondon
Rezerve: Batista - Cikarski, Diallo, A. Perreira, Ely Fernandes, P. Costea, Yazalde
Antrenor: Edi Iordănescu

Stadion: Municipal, Botoșani
Arbitru: Horia Mladinovici // Asistenți: Andrei Constantinesu, Vlad Bârleanu

Vezi AICI programul etapei #10 din play-out

Vezi AICI clasamentul din play-out

Meciul tur din play-out a fost câștigat de către Gaz Metan, scor 2-0, iar în sezonul regulat Botoșaniul a pierdut la Mediaș, scor 2-1 și a remizat pe teren propriu, 1-1.

Vezi și:Cine mai înțelege ceva? Gigi Becali dezvăluie dialogul avut cu Edward Iordănescu: „Va avea cea mai mare libertate, doar că eu fac transferurile!”