FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - CFR CLUJ 1-2

Campioana CFR Cluj întoarce spre final la Voluntari și devine pentru prima oară lider în acest sezon!

Articol de GSP - Publicat duminica, 12 august 2018 20:02

CFR Cluj s-a impus cu emoții în deplasarea de la Voluntari, scor 2-1, după ce a fost condusă, și a urcat, cel puțin momentan, pe prima poziție în clasamentul Ligii 1.

FC Voluntari a început excelent partida. Laidouni și Căpățână au ratat o dublă ocazie în minutul 3 și prevesteau ce avea să urmeze. Apoi, maghiarul Lang a comis o imprudență în careu, iar centralul Cătălin Popa a dictat lovitură de la 11 metri. Laidouni a transformat cu siguranță și i-a obligat pe campioni să schimbe strategia din mers.

Clujenii nu au alergat mult după egalare. Alexandru Ioniță a preluat spectaculos prin centrul defensivei ilfovenilor și l-a executat scurt pe Drăghia, în minutul 34.

Toni Conceicao a schimbat, l-a introdus pe italianul De Luca, dar golul a venit tot din piciorul golgeterului George Țucudean. Fotbalistul venit de la Viitorul a trimis din interiorul careului, cu latul, la colțul lung, în minutul 84, și a stabilit scorul final.

CFR Cluj este neînvinsă în primele 4 etape în Liga 1 și urcă pe prima poziție a clasamentului, cu 8 puncte. FC Voluntari este ultima, cu un singur punct.