FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - GAZ METAN MEDIAȘ 1-2

CFR Cluj - Gaz Metan 1-2 VIDEO » Surpriză uriașă în Gruia: Mediașul bate campioana în deplasare! Clasamentul

Gaz Metan a învins-o pe CFR Cluj, scor 2-1, în etapa cu numărul 9 din Liga 1. +27   FOTO
Gaz Metan a învins-o pe CFR Cluj, scor 2-1, în etapa cu numărul 9 din Liga 1.

Articol de - Publicat duminica, 01 noiembrie 2020 09:00 / Actualizat luni, 01 mai 2023 16:26

Gaz Metan a învins-o în Gruia pe CFR Cluj, scor 2-1, în etapa cu numărul 9 din Liga 1.

Vezi AICI programul+rezultatele rundei #9 din Liga 1

CFR a început mai bine partida, iar Djokovic și Manea au anunțat ocazia uriașă a lui Debeljuh din minutul 13. Angajat în fața porții, croatul nu a reușit să introducă mingea în poartă din câțiva metri, având o execuție penibilă pentru pretențiile lui.

Ocaziile s-au răzbunat, iar Deaconu a deschis scorul la jumătatea primului act, cu un șut din cădere plasat la colțul lung. Repriza a doua a debutat tot cu inițiativa CFR-ului. Debeljuh, marcat de Yuri, nu a nimerit cadrul porții din centrarea lui Latovlevici, aflat la debutul în tricoul „feroviarilor”.

Scenariul s-a repetat și în actul secund. Cardoso a tras de la distanță, șutul a fost deviat decisiv de Burcă, iar direcția balonului nu a fost anticipată de goalkeeper-ul Sandomierski, care nu a mai putut interveni.

Campioana a pus presiune pe final, însă nu a putut reveni pe tabelă, în ciuda reușitei lui Ciobotariu din prelungiri. Clujenii au mai marcat o dată, în minutul 68, dar s-a ridicat ofsaid (detalii, AICI).

Gaz Metan reușise o singură victorie pe terenul clujenilor, în data de 12 august 2011, scor 2-0, când antrenorul CFR-ului era chiar Jorge Costa.

CFR Cluj - Gaz Metan. Echipe de start

CFR CLUJ (4-3-3): Sandomierski - Susic, Manea, Ciobotariu, Latovlevici - Itu, Luis Aurelio, Djokovic - Deac, Debeljuh, Pereira
REZERVE: Bălgrădean, Burcă, Camora, Hoban, William Soares, Păun, Costache, Carnat, Rondon
ANTRENOR: Dan Petrescu

GAZ METAN (4-2-3-1): Buzbuchi - Romeo, Larie, Matias, Velisar - Alceus, Santos da Silva - Ciocan, Deaconu, Oliveira - Cardoso
REZERVE: Pleșca, Trif, Horj, Paul Costea, Loembet, Horșia, Sambu, Smola, Valente
ANTRENOR: Jorge Costa

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu"
Arbitru: George Găman // A1: Mircea Orbuleț; A2: Tunyogi Ferencz

Citește mai multe știri din Liga 1:

Declarația zilei în Liga 1 » Revenirea lui „Dodel” face furori: „Nu mai doarme fundaşul lor, îl visează pe Cristi Tănase!”

Două cazuri noi de COVID-19 la CFR Cluj: Alex Chipciu și Cristian Panin au fost depistați pozitiv

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”