FOTBAL  »  Superliga  »  CHIAJNA - DINAMO

CHIAJNA - DINAMO 0-2 // FOTO + VIDEO Dinamo câștigă fără probleme la Chiajna și urcă pe primul loc în play-out! Ilfovenii sunt cu un pas în liga secundă

Concordia - Dinamo // FOTO: Raed Krishan +18   FOTO
Concordia - Dinamo // FOTO: Raed Krishan

Articol de - Publicat sambata, 18 mai 2019 19:59

Dinamo a învins-o pe Concordia Chiajna cu 2-0, după golurile lui Mattia Montini și Reda Jaadi din repriza secundă. Echipa lui Mircea Rednic a ajuns astfel pe primul loc în play-out.

VIDEO cu cele mai tari faze

Click AICI pentru statistici

Pentru a păstra șanse măcar matematice de a scăpa de la retrogradare fără baraj, Chiajna avea nevoie obligatoriu de trei puncte cu Dinamo. Clubul din Ilfov este în derivă, stadionul e mereu gol, jucătorii se accidentează pe bandă rulantă, iar ieri pe banca de rezerve au fost doar șase jucători, din lipsă de de variante.

Ajuns la capătul puterilor, antrenorul Adrian Falub experimentează de la meci la meci diverse mutări în teren. Toate sortite eșecului.

De partea cealaltă, Dinamo este prințișorul poleit cu aur care s-a pierdut prin mahalalele play-out-ului și se chinuie să își regăsească drumul spre castelul elitei fotbalului. Diferența dintre cele două echipe este că ilfovenii sunt disperați pentru orice punct, pe când „câinii” și-au propus să termine pe primul loc în play-out, să își mai repare puțin orgoliul rănit.

45 de minute de plictiseală

Partida a început lipsită total de vlagă, jucătorii fiind parcă toropiți de soarele care a bătut puternic în această după-amiază peste arena provincială din Ilfov. Unde mai pui că fotbaliștii musulmani din lotul lui Rednic sunt în Ramadan, nu beau și nu mănâncă, deci energia lor oricum era la cote minime. Toate acestea coroborate au dus la o primă repriză extrem de plictisitoare.

În minutul 39, Daniel Popa a rămas într-o poziție foarte bună în careu după o greșeală a lui Cadamuro, dar atacantul care a marcat în acest sezon de Liga 1 doar două goluri pentru Dinamo a ales cea mai neinspirată soluție și astfel tabela a rămas neschimbată.

Cei mai buni

După ce au ieșit de la cabine, „câinii” și-au amintit probabil de amenințările permanente ale lui Mircea Rednic, care transmite după fiecare meci ca va face curățenie la sfârșitul sezonului și că vor rămâne doar jucătorii care performează.

În minutul 60, cei mai buni fotbaliști ai bucureștenilor, Nistor și Montini, au desenat deschiderea scorului. Căpitanul și cel mai bun pasator din Liga 1 a oferit un nou assist atacantului italian, care a ajuns la 13 goluri marcate în acest sezon de Liga 1. Indiferent dacă Dinamo joacă bine sau nu, cei doi sunt peste media echipei.

Chiar dacă a bifat mai multe transferuri slabe în iarnă, Rednic are marele merit că a reușit să-l potențeze pe Nistor după ce Dinamo a refuzat să-l vândă la Steaua, și l-a scos din joben pe Montini, un anonim care înota prin ligi inferioare și care acum se anunță o adevărată vedetă a următoarei stagiuni de Liga 1.

S-a trezit și Reda

După 12 meciuri penibile, Reda Jaadi a reușit prima fază cu adevărat de fotbalist în minutul 75 al meciului de la Chiajna. Belgianul a speculat o greșeală de la mijlocul terenului și l-a executat pe Râmniceanu în situație de unu contra unu.

Dinamo este pe primul loc în play-out, iar Rednic visează la câștigarea campionatului în stagiunea viitoare. Cât despre Chiajna, sentința a fost dată, ilfovenii trebuie să se pregătească pentru liga a doua. Ilfovenii sunt la 8 lungimi de ocupanta locului de baraj, cu 3 etape înainte de final.

13 assist-uriare Nistor în acest sezon de Liga 1, fiind cel mai bun pasator din România

Vezi AICI clasamentul actializat din play-out

Vezi AICI programul etapei #10 din play-out

FINAL » Chiajna - Dinamo 0-2
Au marcat: Montini '60, R. Jaadi '75

⇒ Final de meci la Chiajna, Dinamo se impune cu 2-0!
min.83: Intră Papazoglou, iese Nabil Jaadi, marcatorul golului secund
min.75: GOL Dinamo! Reda Jaadi interceptează o pasă trimisă greșită de ilfoveni, avansează spre poarta adversă și îl învinge cu mult calm pe Râmniceanu!
min.71: Mattia Montini, marcatorul unicului gol al partidei, e înlocuit de Nabil Jaadi
min.62: Christovao intră pe teren în locul lui Daniel Popa, fără realizări notabile la partida de azi
min.60: GOL Dinamo! Fără să fi contat pe parcursul acestei reprize, roș-albii reușesc să deschidă scorul. Nistor îi pasează perfect lui Montini, iar italianul nu îl iartă pe Râmniceanu din câțiva metri!

chiajna dinamo 8 +19 FOTO

min.58: Dinamo încearcă în zadar să câștige lupta de la jumătatea terenului. Zenke e lansat în flancul drept, dar întârzie momentul centrării și e blocat de apărătorii Chiajnei
min.50: Ocaziile lipsesc și în primele 5 minute din prima repriză. Ilfovenii au fost o singură dată periculoși, în minutul 46, însă Ricardo Grigore s-a poziționat bine și a respins o centrare periculoasă

chiajna dinamo 18 +19 FOTO

A început repriza secundă

Pauză la Chiajna, cele două echipe sunt la egalitate, 0-0!
min.45: Prima repriză va fi prelungită cu un minut
min.41: Ricardo Grigore primește cartonașul galben după o intrare extrem de dură
min.39: Dinamo scapă pe un contraatac nesperat, dar Daniel Popa își bate joc de o fază ideală și întârzie pasa spre Montini, fiind blocat de apărarea Concordiei
min.36: Moussa trece cu multă lejeritate de Ricardo Grigore, dar șutează cu stângul modest, pe lângă poartă
min.33: Fostul dinamovist Bărboianu șutează înșelător de la 20 de metri, dar Mandanda prinde fără emoții. A fost primul șut trimit de ilfoveni pe spațiul porții dinamoviste
min.31: Nistor trece de un jucător al Chiajnei, dar șutează modest de la 25 de metri. Râmniceanu prinde mingea fără probleme și grăbește următorul atac al Chiajnei
min. 27: Klimavicius îl doborară în careu pe Bawab, dar arbitrul Marian Barbu lasă jocul să continue în urma contactului superficial dintre fundașul lituanian al lui Dinamo și iordanianul din ofensiva Chiajnei
min.23: Dussaut are o incursiune curajoasă, pătrunde în careu, dar centrarea sa este blocată de Râmniceanu

chiajna dinamo 5 +19 FOTO

min.22: Nivaldo pătrunde de un spațiu mare lăsat de apărarea lui Dinamo, dar șutează mult pe lângă poartă de la 18 metri
min.17: Șut bun trimis de Reda Jaadi de la 16 metri, Râmniceanu se întinde și reține în doi timpi
min.14: Dussaut centrează periculos din flancul drept, dar Montini ratează preluarea și trimite defectuos cu stângul
min.13: Dan Nistor încearcă să inventeze o pasă filtrantă pentru Daniel Popa, dar intenția căpitanului dinamovist e dejucată de apărarea ilfovenilor
min.7: Concordia beneficiază de un corner după o respingere defectuoasă a lui Liviu Ciobotariu. Faza fixă nu aduce însă niciun pericol real la poarta lui Mandanda, șomer până acum
min.2: Primul șut pe poartă îi aparține lui Dinamo. Zenke șutează periculos de la 24-25 de metri, Râmniceanu prinde fără probleme
min.1: A început partida de la Chiajna

Echipele de start

Concordia Chiajna: Râmniceanu - Bărboianu, Meira, Cadamuro, A. Radu - Grădinaru, Ropotan, Ivanovici - Bawab, Moussa, Nivaldo
Rezerve: Greab, Stănica, Paliu, M. Cristescu, Guessan, Iloki
Antrenor: Adrian Falub

Dinamo: Mandanda - Dussaut, Klimavicius, D.Ciobotariu, R. Grigore - Zenke, N'Diaye, Nistor, R.Jaadi - D. Popa, Montini
Rezerve: Muțiu, Mallo, Kabashi, N.Jaadi, Șerban, Cristovao, Papazoglou
Antrenor: Mircea Rednic

Stadion: „Concordia”