Articol de - Publicat sambata, 14 ianuarie 2023 14:55 / Actualizat sambata, 14 ianuarie 2023 21:11

CS Mioveni, care azi l-a prezentat pe Nicolae Dică în calitate de antrenor, a remizat, 1-1, într-un amical cu FCU Craiova.

VIDEO CS Mioveni – FCU Craiova 1-1

• Au marcat: Carnat 17 / R. Grigore 45+2
  • În prima repriză, CS Mioveni a fost mai activă, Dică le-a cerut jucătorilor să facă presing sus. Carnat a deschis scorul în minutul 17. FCU Craiova a forțat în final, a tras primul șut la poartă abia în minutul 40, voleu ratat Blănuță, singur de la câțiva metri de poartă. R. Grigore a egalat la ultima acțiune a reprizei, după un corner. Stoperul a șutat din careu, fructificând o minge așezată cu capul de Paramatti.
  • În minutul 33, Dr. Albu a ieșit accidentat, înlocuit cu Vl. Achim.
  • În minutul 81, FCU Craiova a avut o lovitură liberă de la 17 metri. Lângă minge se aflau Gabi Enache și brazilianul Mascarenhas, transferat în iarnă. Pe transmisiunea meciului s-a auzit Adrian Mititelu: „Lăsă-l, bă, pe brazilian”. Gabi Enache, jucător aflat pe lista neagră, a fost cel care a executat lovitura liberă și a șutat pe lângă.
  • În minutul 89, B. Rusu, revenit la CS Mioveni, a trimis peste, din câțiva metri, cu poarta goală.
  • La ultima fază, FCU Craiova a avut un gol anulat. Van Durmen a șutat în bară, Jibril a înscris din apropiere, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

VIDEO Rezumatul amicalului CS Mioveni - FCU Craiova 1-1

Echipe de start:

CS Mioveni: Greab - Rădescu, Garutti, Scarlatache, Șerbănică - Vl. Popa, Lixandru - L. Antal, Panait, Carnat- Buziuc
Au mai jucat : Balaur, M. Iordache, Dat, M. Toma, Coșereanu, B. Rusu, Trif , Burlacu, Ene
Rezerve: Sima, Toma, Balaur, Ene, Coșereanu, Militaru, Guțea, Burnea, Burlacu, B. Rusu, Matei, Iana
Antrenor: Nicolae Dică

FCU Craiova: Gurău, Negru, Paramatti, R. Grigore, Huyghebaert – Albu, Asamoah, Baeten – Bauza, Bahassa, Blănuță
Au mai jucat: Popa, Mogoșanu, Enache, Papadopoulos, Van Durmen, Marquet, Jibril, Blidar, Chițu, Sofianu, Mascarenhas
Antrenor: Nicolo Napoli

Le mulțumesc conducătorilor că au avut răbdare cu mine, pentru am avut niște condiții. Mă refer la problemele financiare și la transferuri. Am adus și ieri jucători, mai așteptăm 3-4 și în următoarele zile. Vin la o echipă din Argeș, unde m-am născut, și vreau ca județul să aibă două echipe în prima ligă. Chiar dacă nimeni nu ne dă nicio șansă, noi vom încerca

- Nicolae Dică, antrenor CS Mioveni

Nicolae Dică, prezentat oficial la CS Mioveni: „Și Mircea Lucescu a retrogradat și e cel mai bun antrenor român”

Ilegalitate în formă continuată » FRF se ia de Pintilii și Croitoru, dar alți doi tehnicieni cu vechime în Superligă nu ar avea nici ei voie să antreneze

„Edi a auzit ce a spus!” » GSP a aflat de ce Alex Mitriță a fost lăsat acasă de selecționer: „Toți au simțit că-i lasă la greu”