FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - BOTOSANI

FOTO „Arbitrul mi-a zis: «Am greșit, ce vrei să fac? Du-te de aici!»” » N-a mai suportat și a plecat în timpul interviului: „Îmi pare rău, nu mai pot!” + de ce VAR-ul nu putea interveni

David Gabriel

Articol de - Publicat vineri, 24 noiembrie 2023 22:58 / Actualizat vineri, 24 noiembrie 2023 23:21

David Gabriel (20 de ani), mijlocașul celor de la FC Botoșani, acuză arbitrajul, după ce echipa sa a pierdut meciul cu Petrolul, scor 1-2.

David Gabriel consideră că echipa sa a fost dezavantajată pe „Ilie Oană”. Acesta a făcut referire la faza din minutul 50, când mingea trimisă de Jefferson pare să îl lovească în piept pe mijlocașul moldovenilor, iar arbitrul Viorel Flueran dă henț și acordă lovitură liberă, pe care Valentin Țicu a transformat-o în gol.

Reghecampf, Cordea și Dugandzic, implicați în cel mai nebun meci al sezonului » Au marcat de 3 ori în prelungiri, pentru o revenire epică
Arabia Saudită

David Gabriel, exasperat de arbitrajul lui Viorel Flueran

„N-a fost henț deloc! Arbitrul mi-a zis «Am greșit, ce vrei să fac? Du-te de aici că-ți dau galben!». Eu mă duc acasă, n-am mai luat un ban sau o primă de joc de nu mai știu când. El (n.r. arbitrul Viorel Flueran) își bate joc de noi în ultimul hal. Întrebați-l de ce n-a verificat faza la VAR!

Am intrat moi în a doua repriză, am luat golurile prea rapid și când sunt toate împotriva noastră, nu avem ce face. Nu mai zic nimic. Tot noi suntem aici, o scoatem la capăt. Suntem noi împotriva tuturor”, a spus David Gabriel la „Fotbal Club”, la DigiSport.

Întrebat de ce Botoșaniul nu reușește să adune puncte, Gabriel n-a mai rezistat și a plecat în timpul interviului: „Nu știu... îmi pare rău, o seară bună, nu mai pot”.

VAR-ul nu putea verifica faza!

Deși jucătorii lui FC Botoșani ar fi vrut ca VAR-ul să intervină la faza din minutul 50, când Petrolul a primit o lovitura liberă la o fază la care arbitrul a văzut henț la Gabriel, regulamentul nu îi permite. Se poate apela la sistemul VAR numai în fazele de gol, penalty sau cartonaș roșu. O lovitură liberă acordată eronat nu poate fi anulată.

Furibund după un nou eșec în Superligă: „Muncim și vrem să jucăm pe teren! Noi și Dinamo suntem cele mai dezavantajate”
Petrolul - Botoșani 2-1
Gata cu fantezia! Legenda lui Dinamo, mesaj direct pentru Burcă: „Învață să faci asta! Dacă va continua așa, vor retrograda!”