FOTBAL  »  Superliga  »  DUNĂREA CĂLĂRAȘI - POLI IAȘI 1-2

DUNĂREA CĂLĂRAȘI - POLI IAȘI 1-2 // Gabi Iancu, gol din corner, dar moldovenii au revenit și au întors scorul în 5 minute

Gabi Iancu // FOTO: Captură TV Telekom Sport +7   FOTO
Gabi Iancu // FOTO: Captură TV Telekom Sport

Articol de GSP - Publicat sambata, 16 martie 2019 14:56

Dunărea Călărași a pierdut pe teren propriu, 1-2 cu Poli Iași, într-un meci din etapa a 2-a din play-out.

Dunărea Călărași - Poli Iași 1-2
Au MARCAT: g. iANCU 69/ pLATINI 82, Gardoș 87

Vezi AICI VIDEO cu rezumatul meciului

Vezi AICI statisticile partidei

Dunărea Călărași a început mai bine meciul și a avut primele ocazii, prin Souda, Ammari și Gabi Iancu. Ieșenii au răspuns pe finalul primei reprize, când Platini a șutat pe lângă poartă, din mijlocul careului.

GOL IANCU DIRECT DIN CORNER

În repriza a doua, tot Dunărea a început mai bine. În minutul 69, Gabi Iancu (24 de ani) a deschis scorul. Ajutat de vânt, dar și de o ieșire greșită a portarului Ruben Mino, fostul stelist a marcat direct din corner.

gabi iancu4 +8 FOTO

rEVENIRE ÎN 5 MINUTE

Poli Iași nu a renunțat și a revenit spectaculos în finalul meciului. După o pasă foarte bună a lui Nascimento, Platini a marcat cu un șut de la marginea careului, în minutul 82. Peste doar cinci minute, în minutul 87, Florin Gardoș a stabilit scorul final. Fundașul a marcat cu capul din 6 metri, după o centrare a lui Nascimento.

Grație acestei victorii, Poli Iași a urcat pe primul loc în play-out, cu 20 de puncte. Ieșenii le-au depășit pe FC Botoșani, Dinamo și Gaz Metan, care au un meci mai puțin.

Dunărea Călărași este pe locul 13, retrogradabil, cu 12 puncte, și poate fi depășită de Concordia Chiajna, dacă ilfovenii o bat luni pe Hermannstadt.

Echipele de start:

Dunărea Călărași: Calancea - G. Enache, Dobrosavlevici, Luchin, St. Filip - Simion - Ammari, Souda, Honciu, G. Iancu - Ndiaye
Rezerve: Straton, Ben Djemia, Henderson, Keya, Omrani, D. Benzar, Valentin Munteanu
Antrenor: Dan Alexa

Poli Iași: Ruben Mino - L. Rus, Gardoș, Frăsinescu, Sin - Mihalache, Cioinac, Joao Teixeira - Sanoh, Platini, P. Petre
Rezerve: Rusu, Nascimento, Panțâru, Bădic, Bosoi, Șt. Popescu
Antrenor: Flavius Stoican

Arbitru: George Găman / Asistenți: Daniel Mitruți, Dragoș Iliescu
Stadion: „Ion Comșa”