FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL CONSTANȚA - GAZ METAN MEDIAȘ

VIDEO Farul Constanța - Gaz Metan Mediaș 2-0 » Hagi a nimerit atacanții: Jefte și Adi Petre au spart gheața! Clasamentul ACUM

Farul Constanța - Gaz Metan Mediaș 2-0 FOTO: facebook.com/farulconstanta

Articol de GSP - Publicat duminica, 25 iulie 2021 20:32 / Actualizat luni, 01 mai 2023 16:41

Farul Constanța a învins-o pe Gaz Metan Mediaș, scor 2-0, în etapa secundă din Liga 1. Golurile au fost înscrise de Jefte Betancor, din penalty, și de Adrian Petre.

Unirea dintre Farul și Viitorul a readus fanii la stadion. Un contingent important a fost astăzi prezent în peluza de la Ovidiu. A creat o atmosferă deosebită și i-a împins pe elevii lui Gică Hagi în ofensivă.

Farul, victorie în Liga 1 cu Gaz Metan

După o primă repriză anostă, cu un singur șut cadrat, constănțenii au preluat complet inițiativa. Au deschis scorul în minutul 55, când Jefte Betancor, vârful adus de la Voluntari, a transformat o lovitură de la 11 metri. Penalty-ul a fost obținut de Larie, după un cot primit de la Mathaus.

Adrian Petre, celălalt atacant transferat în această vară, a spart și el gheața. A marcat primul gol din acest sezon, în minutul 81. A fost pe fază la șutul expediat de Pitu și respins în față de Vâlceanu.

1.500 de spectatoriau asistat la meciul dintre Farul și Gaz Metan, pe arena din Ovidiu

Farul rămâne fără gol primit și la finalul etapei secunde. Cele 4 puncte sunt excelente, în condițiile în care o serie de fotbaliști importanți sunt la Tokyo, cu naționala olimpică. Runda viitoare urmează un meci interesant, la București, împotriva Rapidului.

Farul Constanța - Gaz Metan Mediaș 2-0

Farul Constanța - Gaz Metan Mediaș, echipe de start:

FARUL CONSTANȚA: Tordai - Georgescu, Larie, Dobrosavlevici, De Nooijer - Romario Pires, Mladen, Castaneda - Chiţu, Betancor, Pitu
REZERVE: Dur-Bozoancă, Grosu, Buta, Grameni, Nicolas Popescu, Andronache, Adrian Petre, Ely Fernandes, Birzu
ABSENȚI: Aioani, Ghiță, Ciobanu, Boboc, G. Ganea (la Jocurile Olimpice), Dănuleasa (accidentat), Dussaut (suspendat)
ANTRENOR: Gheorghe Hagi

GAZ METAN MEDIAȘ: Vâlceanu - Roberto Romeo, Felix Lima, Matricardi, Velisar - Diogo Marquez, Gabriel de Moura - Dobrin Gaspar, Nasser Chamed, Filip - Grădinaru
REZERVE: Buzbuchi, Trif, Horşia, Lixandru, Ciocan, Sarr, Morar, Kanda
ABSENT: Yuri (suspendat), Deaconu (la Jocurile Olimpice)
ANTRENOR: Mihai Teja

Stadion: Academia Gheorghe Hagi (Ovidiu)
Arbitru: Barbu Marian (Făgăraş) / A1: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ), A2: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe)