FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - RAPID

FOTO Fază discutabilă de arbitraj în Farul - Rapid » Giuleștenii au egalat după un penalty contestat de constănțeni

Farul - Rapid, foto: captură Prima Sport +8   FOTO
Farul - Rapid, foto: captură Prima Sport

Articol de - Publicat miercuri, 24 aprilie 2024 19:55 / Actualizat miercuri, 24 aprilie 2024 20:27

Farul - Rapid se joacă în etapa #6 a Superligii. Constănțenii au deschis scorul în minutul 40, după un gol semnat de Louis Munteanu (21 de ani), iar giuleștenii au egalat în prelungirile primei reprize prin reușita lui Rrahmani (23 de ani) dintr-un penalty contestat de elevii lui Hagi.

Într-o partidă lipsită de ocazii, în ultimele minute ale primei reprize s-a petrecut o fază discutabilă în careul campioanei României. Arbitrul partidei, Sebastian Colțescu, a dictat lovitură de la 11 metri după ce a fost chemat de VAR.

N-a mai suportat » Cum l-au surprins camerele pe Șucu după golul Farului
FARUL - RAPID

FOTO. Penalty dictat de Colțescu pentru Rapid în meciul cu Farul

+4 FOTO

În prelungirile primei reprize, fostul jucător al constănțenilor, Andrei Borza (18 ani), a jucat mingea în careul lui Buzbuchi (30 de ani), iar balonul a fost atins cu mâna de Dragoș Nedelcu (27 de ani). Inițial, „centralul” nu a acordat lovitura de la 11 metri, însă după intervenția VAR, acesta a luat o altă decizie.

Cătălin Popa se află în camera VAR, iar asistentul este Mircea Orbuleț. Nedelcu a protestat vehement, însă fără succes. Albion Rrahmani a executat lovitura de pedeapsă și l-a învins pe Buzbuchi, egalând pentru giuleșteni.

Îl apreciez foarte mult pe Marius Șumudică. Am câștigat împreună un titlu, în 1998 - 1999, venea de pe bancă și înscria goluri importante. Dacă tot s-a discutat, nu știu ce sens are părerea mea.
Nu vreau să las loc de cosmetizări. Îl apreciez, asta să fie clar pentru toată lumea”, a spus Lobonț, care a lăsat de înțeles că nu-și face gânduri despre ce se va întâmpla în viitor: „Eu sunt implicat în tot la Rapid, dar mă focusez pe aici și acum”.
Pe Messi, pe Ronaldo, pe Vinicius, pe Rafa Leao, pe Allison, pe toți cei mai buni îi vreau la Rapid. Louis are calități importante, totul depinde de cum și le dezvoltă, unde vrea să ajungă și ceea ce face. E un atacant care-mi place, l-am avut și la Under 20. Cifrele lui vorbesc de la sine
- Bogdan Lobonț, înainte de Farul - Rapid

Răzvan Lucescu, adio titlu! PAOK s-a împiedicat de cea mai slabă echipă din play-off
PAOK
„Nici Paszkany, nici Borcea nu voiau să știe primul 11” » Cu ce nume-surpriză avea Ioan Andone probleme: „Trebuia să aiuresc 15 jucători, să nu se prindă”
PRIETENII LUI OVIDIU

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”