FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - CONCORDIA CHIAJNA 0-2

FC BOTOȘANI - CONCORDIA CHIAJNA 0-2 // VIDEO Debut de vis pentru Dorinel Munteanu » Concordia se impune la Botoșani și o egalează în clasament pe Dinamo

Articol de GSP - Publicat sambata, 22 septembrie 2018 17:39

Dorinel Munteanu a avut parte de debutul pe care îl dorea la Concordia Chiajna. Echipa lui s-a impus în deplasare cu FC Botoșani, scor 2-0.

În ciuda unui start bun de meci, în care au ratat ocazii importante prin Golofca, Fabbrini și Dumitraș, moldovenii au fost învinși în minutul 32. Fundașul Andrei Marc a înscris cu capul, în urma unei faze fixe.

Oaspeții au dat lovitura și au mai înscris o dată înainte de pauză, prin Guessan, care a înscris cu o lovitură superbă de cap.

Eliminarea lui Costel Enache, trimis în tribune de arbitrul Rusandu pentru proteste, a dinamitat jocul Botoșaniului. Gazdele au atacat toată repriza secundă, dar fără rezultat pe tabelă. Cea mai mare ocazie a fost irosită de Dumitraș, în minutul 68, care a zguduit bara transversală dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri.

FC Botoșani continuă parcursul horror din acest campionat. Costel Enache are postul în pericol, echipa sa clasându-se pe locul 12, cu doar 8 puncte și o victorie în 9 etape.

În schimb, Concordia urcă două locuri și ajunge până pe locul 11, egalând-o la puncte pe Dinamo. Start perfect pentru Dorinel Munteanu, care și-a propus să ducă echipa în play-off.

FC Botoșani - Concordia Chiajna 0-2
Au marcat: Marc '32, Guessan '45

Echipele de start

FC Botoșani: I. Brînză - Karaboue, Burcă, Piţian, Dumitraş - Rodriguez, Enriko Papa - Golofca, Ongenda, Fabbrini - M. Roman II
Rezerve: Pap, Miron, Târşă, E. Florescu, Al. Corban, Brekalo, Chindriş
Antrenor: Costel Enache

Concodia: Greab - G. Matei, Leca, Marc, Fota -Prepeliţă, Gorobsov - Grădinaru, Nivaldo, R. Deaconu - Guessan
Rezerve: Al. Costache, Albu, Bucşa, Ivanovici, M. Cristescu, Bărboianu, Batin
Antrenor: Dorinel Munteanu

Arbitru: Lucian Rusandu / A1: Laszlo-Imre Bucsi / A2: Alexandru Vodă / Observator: Costin Ioan Toma