FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - DUNĂREA CĂLĂRAȘI 0-0

FC VOLUNTARI - DUNĂREA CĂLĂRAȘI 0-0 // VIDEO Egalul care complică situația la retrogradare! Calculele pentru ultimele 3 etape

Articol de GSP - Publicat duminica, 19 mai 2019 18:52

FC Voluntari și Dunărea Călărași au terminat la egalitate, scor 0-0. Lupta pentru evitarea retrogradării rămâne deschisă.

Gazdele au început puternic partida de pe arena „Anghel Iordănescu”. Alexandru Tudorie a țintit bara în minutul 9, după un duel aerian câștigat în fața lui Alin Dobrosavlevici. Oaspeții au ripostat și au reușit chiar să trimită mingea în poartă în minutul 26. Golul lui Daniel Benzar a fost anulat eronat pentru ofsaid, în protestele vehemente ale lui Dan Alexa.

Repriza secundă le-a aparținut elevilor lui Cristiano Bergodi, care au ratat ocazii importante prin Gadze, în minutul 68, și Căpățînă, în minutul 89.

Click AICI pentru video!

Calcule complicate

FC Voluntari acumulează 27 de puncte și are un avans de trei lungimi față de Hermannstadt, formația care ocupă în acest moment locul de baraj.

Ilfovenii au însă un program dificil, cu două deplasări la Dinamo și Gaz Metan, primele două formații din play-out.

Program Voluntari

• Gaz Metan (deplasare)
  • Hermannstadt (acasă)
  • Dinamo (deplasare)

Dunărea este penultima cu 22 de puncte. Pentru formația lui Dan Alexa urmează un meci vital pe teren propriu în fața Concordiei Chiajna, formație deja condamnată.

În ciuda faptului că a acumulat un singur punct în ultimele 3 meciuri, Dunărea Călărași e la mâna ei pentru evadarea de pe cele două locuri direct retrogradabile. Dacă își câștigă toate meciurile, călărășenii vor termina peste Hermannstadt (au meci direct cu sibienii în ultima rundă) și vor juca meciul de baraj cu ocupanta locului 3 din Liga 2.

min. 88:
Căpățână trimite peste poartă cu un șut din întoarcere.
min. 77:
Daniel Benzar este faultat de Belahmeur la limita careului de 16 metri. Honciu încearcă să trimită pe sub zid, fără succes.
min. 71:
Souda vede cartonașul galben pentru o intrare prin alunecare asupra portarului Mitrev.
min. 68:
Gadze e blocat in-extremis de Luchin.
min. 58:
Adrian Bălan vede cartonașul galben pentru proteste, după ce a cerut o lovitură de la 11 metri.
min. 54:
Bălan execută mult peste poartă o lovitură liberă de la 18 metri.

A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză!
min. 44:
Tudorie câștigă încă un duel aerian cu Dobrosavlevici. Execuția trece un metru pe lângă poartă.
min. 41:
Gabi Iancu execută o lovitură liberă de la 20 metri, blocată de zidul gazdelor. Banca de rezerve a călărășenilor cere un henț la Tudorie.
min. 37:
Gabi Iancu e blocat in-extremis de fundașii Voluntariului. Dunărea Călărași e formația mai activă în această perioadă a jocului.
min. 26:
Formația lui Dan Alexa marchează prin Daniel Benzar, dar tușierul indică ofsaid. Reluările arată că nu au fost.
min. 20:
Honciu are o intrare dură asupra lui Ion Gheorghe. „Centralul” partidei nu îi acordă cartonașul galben.
min. 9:
Alexandru Tudorie lovește bara cu o lovitură de cap din centrul careului. Mingea a fost deviată ușor și de portarul Straton.

A început meciul!

Echipele de start

FC Voluntari: Mitrev - Miranda, I. Balaur, Armaș, A. Vlad - Căpățînă, Răuță - Popadiuc, Ad. Bălan, I. Gheorghe - Tudorie
Rezerve: Vâtcă, Hodorogea, Russo, Lazăr, Gadze, Belahmeur, G. Deac
Absent: Laidouni (accidentat)
Antrenor: Cristiano Bergodi

Dunărea Călărași: Straton - Gligorov, Dobrosavlevici, Luchin, Mendy - G. Enache, G. Simion, Honciu, D. Benzar - G. Iancu, Souda
Rezerve: Calancea, Sîrghi, Bourceanu, Keyta, Henderson, V. Munteanu, Nica
Antrenor: Dan Alexa

Arbitru: Horațiu Feșnic (Cluj) / Asistenți: Mihai Marica (Bistrița) și Ciprian Danșa (Satu Mare)