FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - GAZ METAN MEDIAȘ 2-1

FCSB - GAZ METAN 2-1 // Palpitații la Pitești: FCSB câștigă cu emoții, la debutul în noul exil, și se menține în cursa de urmărire a liderului. Meci foarte tensionat

Articol de GSP - Publicat duminica, 02 decembrie 2018 22:10

FCSB s-a impus cu 2-1 în fața lui Gaz Metan Mediaș și se apropie din nou la două puncte de liderul CFR Cluj. Man și Tănase au adus golurile victoriei roș-albaștrilor, într-o partidă cu două eliminări, una de fiecare parte.

A fost asediu la poarta lui Bălgrădean în primele 35 de minute. Portarul steliștilor a intervenit salvator la șuturile lui Fofana, Fortes și Ely Fernandes. Au fost momente de joc în care roș-albaștrii nu au contat prea mult în atac.

Echilibrul a fost rupt în minutul 38, când Ivanov a văzut al doilea galben după o intrare imprundentă comisă asupra lui Junior Morais.

La doar trei minute distanță, FCSB a deschis scorul, prin Dennis Man, care a înscris cu un voleu superb de la marginea careului, după o fază de play-station a echipei lui Dică.

Roș-albaștrii și-au consolidat avantajul în minutul 53. Florin Tănase a obținut un penalty, tranformat cu siguranță tot de el.

După ce și-au bătut joc de o serie de ocazii, roș-albaștrii au primit gol în minutul 63, când Carlos Fortes, omul dorit de Becali la FCSB, a înscris după o pasă a lui Olaru.

O fază importantă s-a petrecut în minutul 69. Olimpiu Moruțan a fost eliminat după o intrare extrem de dură comisă asupra lui Marius Constantin.

Nu s-a mai înscris până la final, în ciuda unei ocazii mari avute de ardeleni în ultimul minut al prelungirilor.

FCSB câștigă și reduce din diferența față de liderul CFR Cluj. Roș-albaștrii sunt pe 2, cu 34 de puncte, la două lungimi în spatele CFR-ului.

Gaz Metan bifează a cincea înfrângere stagională, echipa lui Mihai Teja situându-se pe locul 5, cu 26 de puncte.

FCSB - Gaz Metan Mediaș 2-1
Au marcat: Man '41, Fl. Tănase '53 p. / Fortes '63

*Ivanov, mijlocașul oaspeților, a văzut al doilea "galben" în minutul 38, fiind eliminat de centralul Ovidiu Hațegan!
**Olimpiu Moruțan a văzut "roșu" direct în minutul 69 după o intrare criminală asupra lui Marius Constantin