FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - RAPID 3-1

Daniel Pancu știe unde au greșit rapidiștii în derby-ul cu FCSB: „A fost o problemă colectivă. Diferența a fost foarte mare!”

Articol de GSP - Publicat luni, 07 noiembrie 2022 07:35 / Actualizat luni, 07 noiembrie 2022 11:24

Daniel Pancu a comentat înfrângerea Rapidului cu FCSB, 1-3, și a dezvăluit ce l-a nemulțumit la jocul trupei lui Adrian Mutu.

Fostul atacant din Giulești a explicat care a fost problema rapidiștilor și ce a făcut diferența în favoarea celor de la FCSB.

Vinovații din Giulești, eroul neașteptat al FCSB-ului + De ce a ignorat Colțescu din nou rasismul?
EDITORIAL

Explicațiile lui Daniel Pancu după FCSB - Rapid 3-1

Mă gândeam dacă am intrat din postura de jucător un derby cu o așa diferență. Când intri relaxat la un joc, e foarte greu să-ți revii pe parcurs. A fost o problemă colectivă. Diferența a fost foarte mare!

Rapid a rămas surprinsă. A fost surprinsă de la început până la final. Jucătorii nu se așteptau, dar într-un derby nu contează poziția în clasament. Nu există o favorită. E celebrul clișeu, dar e adevărat

Agresivitatea pozitivă, altruismul celor de la FCSB și spiritul fac diferența. FCSB a venit după o perioadă foarte grea, dar a intrat cu foame și cu motivație. Jucătorii erau conștienți că o victorie cu Rapidul poate salva multe din eșecurile din urmă”, a spus Daniel Pancu, potrivit digisport.ro.

Am făcut niște greșeli colective care ne-au costat. N-am reușit în repriza a doua să întoarcem rezultatul, chiar dacă am încercat. Nu e convenabil pentru noi, veneam după o perioadă bună. Dar n-avem ce face, ne recunoaștem învinși.

Nu e vorba despre un blocaj. Când faci cadou două goluri, moral cazi puțin și ai nevoie de ceva să te regăsești și să duci meciul până la capăt. La pauză, le-am spus că nu mai contează prima repriză. A fost un meci echilibrat în repriza a doua, poate cu un plus pentru noi. Din păcate, n-am întors rezultatul. Plecăm capul, începem să muncim, trebuie să creștem pe viitor și să arătăm dorință de victorie.

FCSB are antrenor, e Pinti acolo, pe care îl felicit pentru victorie și pentru tot ce a făcut în acestă perioadă la echipă.

- Adrian Mutu, antrenor Rapid

VIDEO Andrea Compagno: „Sper și trebuie să jucăm mereu așa!”

Le-am arătat cine e Steaua!” » Tavi Popescu, dezlănțuit în fața microfonului: „Meciul care m-a deblocat, merit să fiu titular” + „Nu eram pregătit să fiu căpitan”

Mihai Stoica îi atacă pe fanii Rapidului după derby-ul cu FCSB: „Un gest dezgustător” » Ce mesaj a avut pentru Tavi Popescu

Transfer de ultimă oră în Superligă » L-au adus pe noul Compagno: cine e „tancul” de 1,98 metri!
Decizie de ultimă oră luată de UEFA » Ce se întâmplă cu FCSB și Corvinul în preliminarii
Dinamo și-a ales antrenorul pentru sezonul viitor + 5 jucători confirmați: „A dovedit curaj, dorință și suflet pus în slujba clubului”

A ales Louis Munteanu? Disputat de FCSB și Rapid, atacantul a fost filmat cântând despre rivală: „Are valoare d'aia mare / Și știu că nu vă convine”

Mihai Pintilii, despre cel mai greu adversar din carieră: „Era un «bighidiu» d-ala mic. Dădeam cu ură în el, dar nu cădea. Dă-te-n... Doamne, iartă-mă”