FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - SEPSI

FCSB - Sepsi OSK 2-1 » SE7EN! FCSB se duce la 7 puncte în fruntea Superligii și își liniștește urmăritoarele. Clasamentul actualizat

FCSB - Sepsi // foto: Cristi Preda, GSP +20   FOTO
FCSB - Sepsi // foto: Cristi Preda, GSP

Articol de , , , - Publicat duminica, 17 martie 2024 22:54 / Actualizat duminica, 17 martie 2024 23:27

FCSB a învins-o pe Sepsi OSK în epilogul etapei 1 din play-off, scor 2-1, goluri Florinel Coman și Alexandru Băluță, respectiv Gabriel Debeljuh ♦ În urma victoriei, liderul s-a distanțat la 7 puncte de Rapid și Universitatea Craiova.

Cronică Eduard Apostol: „Victorie mică, dar mare! 7 cu noroc pentru FCSB”

FCSB a învins Sepsi, scor 2-1, un succes de serviciu, care plasează echipa lui Gigi Becali și Elias Charalambous la o distanță apreciabilă și consistentă față de principalele rivale. Titlul e aproape gata, chestiune de timp până când roș-albaștrii vor ridica trofeul deasupra capului!

În dicționarul fotbalului românesc „omenie" este new-entry. La FCSB - Sepsi, pe Arena Națională, „prostie" a rimat de minune cu „omenie". Fiindcă, sincer, ăsta e nivelul! Uneori, erorile sunt atât de stupide încât pot apărea drept acea "foaie din aluat special".

O fază-șnur ce a dezmembrat Sepsi, cu apărarea-șvaițer pe flancul drept a covăsnenilor, cu apărători mai-mai să se împiedice în tentativa de a-i bloca pe Olaru și pe Coman. Sau o fază ce-a funcționat ca la manual, pornită de la Târnovanu, cu o ieșire hazardată a lui Moldovan, continuată rapid și năucitor de Olaru și Coman. Ultimul, după o piruetă de apreciat, a deschis scorul în minutul 11.

FCSB a crezut în gura lumii! Și s-a păcălit

Bucurie, zâmbete, bezele, FCSB a crezut în gura lumii! După ce portarul ardelenilor a ținut să se mai remarce printr-o fază caraghioasă, roș-albaștrii au considerat de cuviință că Sepsi a fost înfrântă.

Dawa și-a permis luxul de a continua cu niște inexactități ce s-au transformat în mari greșeli, iar egoismul lui Coman, de a considera că mingea îi este fidelă și e doar a lui, a dus la egalare. Șeptarul gazdelor a provocat un penalty pueril.

Debeljuh nu doar că a demonstrat că cine scoate "11 metri" poate executa fără probleme, dar a egalat, în minutul 24, cu o "scăriță" de mare efect. La 1-1, s-a jucat de la egal la egal. Sepsi mai curajoasă, Debeljuh tupeist în atac, FCSB încercând să găsească o breșă.

Lanțul slăbiciunilor

O altă greșeală stupidă în flancul drept al defensivei lui Sepsi, Ciobotariu a fost furat de peisaj, Radunovic a avansat și i-a pasat lui Băluță, Dumitrescu a crezut că face bine dacă-i lasă "stângul" fostului căpitan al Craiovei, iar Alex a înscris tocmai cu acel picior. Moldovan, tardiv, 2-1 pentru FCSB, în minutul 40.

Sepsi a încheiat în 11 prima repriză, deși Ninaj i-a compostat piciorul lui Olaru. La pauză, au ieșit gafeurii Dawa, respectiv Ciobotariu. A rămas, în schimb, Octavian Popescu, care a făcut cam degeabă umbră terenului.

L-a mai și călcat Olaru, din greșeală, pe cap! Durerea s-a resimțit și la Alhassan, care a pasat cu un adversar, Aganovic, în loc să recentreze sau să încerce șutul la poartă de la marginea careului.

100 de meciuria adunat Ninaj (Sepsi) în L1

FCSB se uită liniștită la ceea ce vine din urmă

Coman (65) a mai înscris o dată, dar semnalizarea, bună, a asistentului Cerei a anulat reușita, după faza creată de Crețu (el a fost în ofsaid). Meciul a avut un oarecare echilibru, cu FCSB la butoane. Sepsi a creat impresia că ar mai putea reveni o dată, cum a și arătat că ar mai putea primi încă un gol.

Tot Coman (73) a mai irosit o ocazie uriașă. Moldovan s-a trezit pe final de meci, în fața lui Coman și Olaru. Cam târziu. Rența - Dumitrescu - Păun, o fază de toată frumusețea, era să readucă liniștea pe Arena Națională, în minutul 83. FCSB a avut șansă.

Roș-albaștrii au tras cu dinții de o victorie mică, dar mare în economia campionatului. S-au apărat fără panică în ultimul sfert de oră. Sepsi n-a putut mai mult decât să adune a 7-a înfrângere la rând în duelurile directe cu FCSB, n-a mai bătut echipa lui Gigi Becali de trei ani.

FINAL » FCSB - Sepsi 2-1

• Sepsi a egalat printr-un penalty obținut de Gabriel Debeljuh, lovit din spate, în zona călcâiului, de Florinel Coman, după ce i-a luat fața șeptarului de la FCSB:
Duelul dintre Florinel Coman și Debeljuh
  • În minutul 44, Branislav Ninaj l-a doborât pe Darius Olaru după o intervenție cu umărul, apoi l-a călcat pe fcsbist cu talpa în zona gambei. Olaru a acuzat lovitura, dar „centralul” Horațiu Feșnic nu a scos nici măcar „galbenul” din buzunar.
Branislav Ninaj, surprins de fotoreporterul GSP călcându-l pe Darius Olaru // foto: Cristi Preda

FCSB - Sepsi, echipe de start:

FCSB (4-3-3): Târnovanu - Ov. Popescu, Ngezana, Dawa, Radunovic - Lixandru, Șut, Olaru (cpt.) - Băluță, Oct. Popescu, Fl. Coman
Rezerve: M. Udrea, A. Vlad - V. Crețu, Panțîru, Miculescu, Pandele, Phelipe, Antwi, Chiricheș, Alhassan
Absenți: Haruț, Pantea, Radaslavescu (accidentați)
Antrenor: Elias Charalambous

SEPSI (4-1-4-1): D. Moldovan - Oroian, Ninaj, Kecskes, D. Ciobotariu - N. Păun (cpt.) - Popșa, Kallaku, K. Varga, A. Dumitrescu - Debeljuh
Rezerve: Gedo, V. Tănasă - Safranko, Rența, I. Grigore, Aganovic, Kocsis, R. Varga, Rondon
Absenți: M. Ștefănescu (suspendat), Roland Niczuly, C. Matei, Alimi (accidentați)
Antrenor: Bernd Storck

Stadion: Arena Națională
Arbitru: Feșnic Horațiu (Cluj-Napoca). A1: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca). A2: Mitruţi Daniel (Craiova)
Arbitru VAR: Costreie Sorin (Voluntari). Asistent VAR: Mladinovici Horia (Bucureşti).

Elias Charalambous, apel la suporteri înainte de FCSB - Sepsi: „Suferim după înfrângere, avem nevoie mai mult ca oricând”