FOTBAL  »  Superliga  »  PLAY-OUT

FOTO și VIDEO Final de sezon dramatic pentru echipele din play-out » Chiajna se salvează, ACS Poli la baraj, Pandurii retrogradează! Vezi clasamentul final!

Articol de GSP - Publicat duminica, 04 iunie 2017 23:03

• FC Botoșani s-a impus în meciul de pe teren propriu cu Pandurii, scor 2-1, iar gorjenii au retrogradat.
  • Gaz Metan și ACS Poli au încheiat la egalitate, scor 2-2, iar timișorenii vor juca meci de baraj cu UTA "Bătrâna Doamnă".
  • FC Voluntari a pierdut meciul cu Concordia Chiajna, 0-1, iar echipa antrenată de Dan Alexa s-a salvat de la retrogradare!

clasamentul final al play-out-ului:

Pandurii era singura care depindea doar de ea însăși, dar echipa antrenată de Flavius Stoican a pierdut dramatic duelul cu FC Botoșani, 1-2. Moldovenii au înscris prin Golofca în minutul 88, gorjenii au egalat în primul minut de prelungire, însă Fulop a îngropat Pandurii cu golul din minutul 90+5.

Chiajna s-a impus la Pitești, 1-0 contra lui FC Voluntari, grație golului marcat de Grădinaru în minutul 6, în timp ce ACS Poli a revenit de la 2-0 pentru a prinde locul de baraj, 2-2 rezultat final la Mediaș.

Deși au terminat campionatul la egalitate, ACS Poli a fost avantajată de faptul că a intrat în play-out cu număr par de puncte, iar Pandurii impar și le-a fost rotunjit în sus numărul de puncte.

TEXT / VIDEO »FC Botoșani -  Pandurii 2-1
Au marcat: Golofca '88, Fulop '90+4/Fl. Ilie '90+1
Mihai Roman a fost eliminat în minutul 90+5

min.90+5 Mihai Roman vede cartonașul roșu după un meleu la mijlocul terenului!
min.90+4 Gol Botoșani!
Fulop îi îngroapă pe cei de la Pandurii!
min.90+1 Gol Pandurii!
Florin Ilie dă lovitura în primul minut de prelungire și readuce Pandurii pe locul de baraj! Fotbalistul gorjenilor a reluat cu capul o centrare venită de pe partea stângă.
min.88:Gol Botoșani!
Golofca înscrie cu un șut din interiorul careului după o demarcare excelentă, iar la acest scor Pandurii este retrogradată!
min.85:
Schimbare la Pandurii. A ieșit Ene și a intrat Ilie.
min.71:
O nouă schimbare făcută de Leo Grozavu. Iese Bordeianu și în locul său intră Endrick.
min.63:
Hamed vede cartonașul galben la doar un minut după ce a fost introdus pe teren, pentru o intrarea întârziată.
min.62:
Schimbare la Pandurii. Hlistei este înlocuit de Hamed.
min.51:
Schimbare la Botoșani. Iese Moruțan, iar în locul său intră Fulop.
min.49:
Ocazie Botoșani! Golofca preia de lângă un adversar în interiorul careului, dar Cobrea intervine excelent și respinge.
Start în repriza secundă!

Alexandru Maxim și Costel Enache sunt în tribune! Cel de-al doilea va fi antrenorul moldovenilor în viitorul sezon.
PAUZĂ!
min.37:
Cioinac este și el avertizat.
min.33: Patache vede cartonașul galben pentru un fault comis asupra lui Păcurar.
min.30: Mihai Roman execută periculos o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri, dar Popescu respinge în corner.
min.26:
Patache șutează de la aproximativ 20 de metri, dar balonul este pe direcția lui Popescu, iar golakeeprul reține.
min.15: Negruț a încercat un șut la colțul lung, dar Tincu a respins execuția în ultimul moment.
min.2: Erico a primit cartonașul galben pentru un flaut comis în propria jumătate. Golofca a executat lovitura liberă, fără pericol însă la poarta "pandurilor".

Echipele de start:

FC Botoșani: Cobrea - Patache, Burcă, Tincu, Mușat - Vașvari, Bordeianu - M. Roman, Moruțan, Golofca, Kuku
Rezerve: Avram, Plămadă, Cârstocea, Herghelegiu, Endrick, Juncănaru, L. Fulop
Antrenor: Leo Grozavu

Pandurii: L. Popescu - Negoiță, Ene, Erico, Bușu - Cioinac, Zaina - Firțulescu, Păcurar, Hlistei - Negruț
Rezerve: Stanca, Samson, Ilie, Stana, Hamed, Pârcălabu, Dodoi
Antrenor: Flavius Stoican

TEXT / VIDEO »Gaz Metan - ACS Poli Timișoara 2-2
Au marcat: Eric '13, '24/Popovici '38, Mailat '81

FINAL DE MECI!
min.84:
Schimbare la timișoreni: iese Străuț, iar în locul său intră Șeroni.
min.81: Gol ACS Poli!
Mailat restabilește egalitatea după ce reia din fașa porții o minge centrată de Popovici de pe partea stângă.
min.79:
Medieșenii rămân în atac și sunt mai periculoși în preajma porții, în timp ce ACS Poli încearcă să dea lovitura pe contraatac. Elevii ui Ionuț Popa nu găsesc însă breșe în apărarea echipei lui Pustai.
min.69:
Schimbare la Gaz Metan. Buziuc iese de pe teren, iar locul său este luat de Romeo.
min.47:
Crețu încearcă un șut din afara careului, dar balonul trece peste poartă.

PAUZĂ!
min.38: GOL ACS Poli!
Popovici reduce din diferență, după ce se demarcă excelent la marginea careului și îl depășește fără probleme pe Greab.
min.36:
O nouă ocazie pentru medieșeni! Alexandru Munteanu primește in apartea stângă, îl driblează pe Curileac, dar șutul său trece peste poartă.
min.29: Ionuț Popa face deja o primă schimbare! Fucek intră în locul lui Mailat.
min.28:
Buziuc este aproape de a duce scorul la 3-0, după ce rămâne singur cu portarul, dar îl ia la țintă pe Curileac, iar fotbalistul timișorenilor respinge.
min.24: Gol Gaz Metan!
Eric reușește "dubla", după o pasă excelentă expediată de Olaru. Brzilianul a rămas singur cu portarul și a marcat cu un șut bine plasat.
min.19: Mediașul este în continuare echipa cu inițiativa în atac. ACS Poli nu a bifat până acum nicio acțiune periculoasă, deși la acest scor este retrogradată.
min.13: Gaz Metan deschide scorul! Eric execută perfect o lovitură liberă de la marginea careului și nu-i lasă nicio șansă lui Curileac să intervină.

Gaz Metan: Greab - Crețu, Trtovac, Akaki, Buzean - Danci, Bic - Munteanu, Eric, Buziuc - Olaru
Rezerve: Pleșca, Rugasevici, Romeo, C. Petre, Curteam Sikorski, Trif
Antrenor: Cristi Pustai

ACS Poli: Curileac - Străuț, Cânu, Bocșan, Neagu - Artean, Soljici - Bărbuț, Croitoru, Fucek - Popovici
Rezerve: Samaranda, Doman, Mailat, Ignea, Bârnoi, Șeroni, Drăghici
Antrenor: Ionuț Popa

TEXT/VIDEO »  FC Voluntari -  Concordia Chiajna 0-1
A marcat: Grădinaru '6

min. 75:
Maftei face două driblinguri la marginea careului, centrează în careu, dar Bălgrădean respinge.
min. 59:
Voduț a avansat pe flancul stâng, după ce Raul Costin a pierdut mingea la centrul terenului. Fotbalistul Voluntariului a intrat în careu și a șutat, însă Bălgrădean a fost la post și a respins cu piciorul.
min. 55:
Grădinaru putea profita de o neînțelegere între Balaur și Balauru, însă fundașul Voluntariului a revenit în ultima clipă și a îndepărtat pericolul.

PAUZĂ!
min 43:
Pena se întoarce de lângă un adversar, șutează cu piciorul stâng, dar Balaur respinge decisiv în corner.
min.40:
Grădinaru înaintează pe partea dreaptă, intră în careu și trimite spre mijlocul careului, iar mingea e deviată și îi pune mari probleme lui Balauru.
min.26:
Acsinte scapă în atac, dar șutul său de la 25 de metri e respins în corner de Bălgrădean.
min.9: Ocazie de 2-0 pentru ilfoveni! Cristescu reia cu capul, dar portarul celor de la Voluntari respinge și îndepărtează pericolul.
min.6: GOL CHIAJNA! Grădinaru e găsit perfect în centrul careului și Chiajna e prima echipă dintre cele care se află în zona retrogradării ce deschide scorul. În acest moment ilofvenii sunt salvați!

FC Voluntari: Balauru - Maftei, Balaur, F. Achim, Acsinte - Tăbăcariu, C. Lazăr - Căpățână, Marinescu, Popadiuc - Ad. Bălan
Rezerve: Bornescu, Coman, Ionescu, Deac, Iovanovici, Voduț, Curelea
Antrenor: Claudiu Niculescu

Concordia Chiajna: Bălgrădean - Melinte, Dobrosalevici, Albu, Fota - Deaconu, R. Costin - Serediuc, Cristescu, Grădinaru - Pena
Rezerve: Drăghia, Munteanu, Alexandru, Herea, Rogoveanu, Răsdan, Koenders
Antrenor: Dan Alexa