FOTBAL  »  Superliga  »  CS U CRAIOVA - SEPSI 1-1

FOTO Viciere de rezultat! Ion Crăciunescu a desființat, fază cu fază, deciziile lui Radu Petrescu în Craiova - Sepsi » 6 erori GRAVE

Articol de - Publicat vineri, 09 noiembrie 2018 23:48

Ion Crăciunescu a analizat prestația lui Radu Petrescu de la partida CS U Craiova - Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 1-1. L-a desființat pe "centralul" acestui joc, pe care îl acuză de grave erori care au influențat rezultatul.

1. GOL VALABIL PENTRU SEPSI ÎN PRELUNGIRI! b629998b0208c76c38a50fd478692ae0

Minutul 94: La 1-1, Karnitskiy șutează de la marginea careului, Rus deviază în plasă, dar Radu Petrescu anulează golul pentru un fault la portar.

Părerea specialistului: "Nu există argumente pentru invalidare. De ofsaid nu e vorba, jucătorul e în spatele portarului. Contactul cu portarul există, dar acest contact vine în urma unui brânci făcut de un jucător craiovean. E gol valabil!", a zis Ion Crăciunescu la TV Digi Sport.

captura gol

2. PENALTY ERONAT PENTRU CRAIOVA b629998b0208c76c38a50fd478692ae0

Minutul 27: Alexandru Mateiu de la gazde a căzut în careu cu Igor Jovanovici în spate, acuzând că a fost ținut. Radu Petrescu n-a avut nicio ezitare în a arăta punctul cu var, iar Fedele a ratat.

Părerea specialistului: "Pe faza asta scrie a nu se acorda penalty niciodată. Jucătorii se țin reciproc. După părerea mea este clar! Nu poți da lovitură de la 11 metri. E imposibil. Îi lași, se țin reciproc. Nu este nici simulare, nu ai cum să dai penalty".

948261 poza 4

3. PENALTY NEACORDAT PENTRU CRAIOVA  b629998b0208c76c38a50fd478692ae0

Minutul 30: Alexandru Mitriță cade în careu după un duel cu Karnitskiy, arbitrul consideră că mijlocașul oaspeților e cel care a atins primul mingea și lasă jocul să continue.

Părerea specialistului: "Cred că este penalty. Mitriță ajunge cu piciorul primul la minge. Eu aș da penalty dacă aș fi arbitru acum. Indiferent cum se vede, dacă dă cel de la Sepsi sau Mitriță în minge, eu dădeam penalty. Chiar dacă mă păcăleam, dădeam penalty".

mitrita

4. NU L-A ELIMINAT PE BĂRBUȚ b629998b0208c76c38a50fd478692ae0

Minutul 34: Cristi Bărbuț îl lovește cu piciorul în mână pe Sato, intenționat, Radu Petrescu îi acordă doar galben fotbalistului Craiovei.

Părerea specialistului: "Trebuia eliminat! Sunt pentru eliminare 100%. Dacă lovește sau încercă să lovească, trebuie eliminat. Nu trebuie să-i rupă mâna ca să-i dăm cartonaș roșu!"

vlcsnap 2018 11 09 23h40m52s240

5. NU L-A ELIMINAT PE MARTICI MAI DEVREME b629998b0208c76c38a50fd478692ae0

Minutul 54: Martici comite un fault din spate, arbitrul nu numai că nu-i dă al doilea galben fundașului Craiovei, dar nici măcar nu dictează fault.

Părerea specialistului: "E fault acolo și trebuia eliminat pentru că era al doilea galben".

martici

6. MITRIȚĂ ELIMINAT GRATUIT  b629998b0208c76c38a50fd478692ae0

Minutul 56: Mitriță cade în careu, iar Radu Petrescu consideră că fotbalistul Craiovei ar fi simulat, motiv pentru care îi acordă al doilea cartonaș galben în 5 minute.

Părerea specialistului: "Eu nu aș da niciodată simulare la așa ceva. Pentru ce să dea simulare? Ori lasă jocul să curgă, ori dă penalty, dar niciodată simulare. Fotbalistul de la Sepsi era în spatele lui Mitriță. Dacă simula, nu se arunca așa. Eu lăsam jocul să continue aici! Nu interveneam în joc.

vlcsnap 2018 11 09 23h46m31s151*capturi Telekom Sport

"Radu Petrescu și-a intrat și el în normal. A intrat pe linia pe care au intrat Istvan Kovacs și alții. A făcut prea multe greșeli pentru un arbitru FIFA. Mult prea multe!" Ion Crăciunescu