FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - ACS POLI TIMIȘOARA 1-0

FOTO+VIDEO » FC Botoșani își continuă parcursul senzațional din startul sezonului! Victorie cu ACS Poli

Articol de GSP - Publicat marti, 08 august 2017 15:19

FC Botoșani s-a impus pe teren propriu cu 1-0 în disputa contra celor de la ACS Poli Timișoara, din etapa a cincea a Ligii 1, și este lider în competiția internă.

Unicul gol al confruntării a fost marcat de Lorand Fulop, în minutul 29, când a reluat din interiorul careului mic o centrare primită de la Popa, de pe partea dreaptă.

Pe finalul primei reprize, Buș ar fi putut dubla avantajul formației gazdă, dar șutul său a fost respins de Curileac. ACS Poli a ratat cea mai mare ocazie de a restabili egalitatea în minutul 58, când Mailat a rămas singur cu Cobrea, dar a reluat puțin pe lângă poarta botoșănenilor.

FC Botoșani este în continuare neînvinsă și lider în Liga 1, cu un avans de 3 puncte față de CFR Cluj și FCSB, în timp ce timișorenii sunt la a treia înfrângere în primele 5 etape și ocupă poziția a opta.

VIDEO FC Botoșani - ACS Poli Timișoara 1-0
A marcat: L. Fulop '29

Echipe de start:

FC Botoșani: Cobrea - Ungurușan, Miron, Burcă, Mușat - Tincu, St. Cucu - M. Roman, L.Fulop, L. Buș - D. Popa
Rezerve: Ed. Pap, Kuku, Patache, Plămadă, Bordeianu, Moruțan, Serediuc
Antrenor: Costel Enache

ACS Poli: Curileac - V. Crețu, Melinte, Cânu, Țigănașu - Artean, Vașvari - Al. Munteanu, Croitoru, Mailat - Bud
Rezerve: Straton, Bocșan, Șeroni, Bianconi, Ciucur, Soljici, Mihalcea
Antrenor: Ionuț Popa