FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - FC VOLUNTARI

FOTO + VIDEO FC Botoșani trece la limită de Voluntari și obține prima victorie din play-out » Mihai Roman i-a salvat pe moldoveni

Articol de GSP - Publicat sambata, 07 aprilie 2018 15:41

FC Botoșani a reușit să câștige în această seară primul meci din acest play-out, impunându-se cu 1-0 în fața lui FC Voluntari. Unicul gol al partidei a fost reușit de Mihai Roman, de departe cel mai bun jucător al moldovenilor din ultimele luni.

Botoșănenii au ratat ocaziile importante ale primei reprize, dar Oaidă, Golofca și Mihai Roman nu l-au putut învinge pe Mincă.

Golul descătușării a venit în minutul 47. Același Mihai Roman nu a mai ratat, învingându-l pe Mincă cu un șut din interiorul careului. A fost primul gol reușit de moldoveni în acest play-out!

FC Voluntari a fost la un pas să egaleze în minutul 70, dar Cosmin Achim a ratat o ocazie imensă, trimițând peste poartă dintr-o poziție ideală. Scorul a rămas apoi neschimbat până la final.

Grație victoriei, FC Botoșani a acumulat 25 de puncte, dar se află tot pe 2 în play-out, la un punct în spatele lui Dinamo, care joacă azi în fața Concordiei Chiajna.

FC Voluntari e pe 3, cu 18 puncte. Ilfovenii au ajuns la două înfrângeri consecutive în play-out și au în continuare emoții în privința retrogradării.