FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - DINAMO 1-3

FOTO + VIDEO Portughezii au făcut diferența » Dinamo a învins-o pe Voluntari, 3-1, salvată de execuțiile lui Nascimento și Salomao

Articol de GSP - Publicat sambata, 26 august 2017 22:55

Dinamo a reușit a doua victorie consecutivă în Liga 1, câștigând în deplasare cu FC Voluntari, scor 3-1. Contra nu poate avea însă prea multe motive de bucurie: jocul echipei sale a fost încă o dată unul nesatisfăcător, iar greșelile din defensivă îi puteau costa pe "câini" victoria.

Roș-albii au deschis scorul după doar șapte minute, prin Paul Anton, care a transformat cu siguranță un penalty obținut de Nemec. Mijlocașul revenit de la Getafe a punctat golul cu numărul 4.000 al lui Dinamo din Liga 1.

Lovitura de pedeapsă a fost dictată însă în mod eronat de Marius Avram, păcălit de căderea teatrală a slovacului, care a călcat lamentabil pe minge fără să fie atins de vreun apărător. (DETALII, AICI)

Până la pauză, Dinamo a mai avut două ocazii: Balauru a respins șutul bun al lui Costache, iar Nascimento a irosit o altă șansă bună, pierzându-se cu firea singur cu portarul ilfovenilor.

Altfel, jocul lui Dinamo din prima repriză a fost unul modest, la fel ca în precedentele meciuri din acest sezon de Liga 1.

Ilfovenii au început în forță repriza secundă, iar golul a venit total meritat: Dudea a comis un fault inutil în careu, iar Avram a dictat penalty, transformat de Voduț.

Dinamo s-a trezit din pumni și a reușit rapid să revină rapid în avantaj: Nascimento a executat impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri, portughezul reușind al doilea gol de la venirea la Dinamo.

Peste doar patru minute a marcat și Salomao. Lansat ideal de Costache, celălalt portughez de la mijlocul lui Dinamo a înscris elegant. Jucătorul adus din liga a doua spaniolă a marcat astfel primul gol în tricoul alb-roșu.

Până la final, doar Dinamo a contat pe teren: "câinii" au mai irosit ocazii bune prin Nemec și Costache, puștiul de 19 ani lovind bara în minutul 78.

Echipa lui Contra a arătat și în acest joc grave lacune în compartimentul defensiv, fundașii dinamoviști având numeroase greșeli ce îi puteau costa cele trei puncte. Dinamo nu are momentan consistența unei echipe care să emită pretenții la titlu, iar impresia generală este că Negoiță trebuie să bage adânc mâna în buzunar dacă vrea să evite situația din sezonul trecut, când echipa sa a prins in-extremis play-off-ul.

În urma victoriei, Dinamo a acumulat 15 puncte, urcând, temporar, pe locul patru.
FC Voluntari rămâne pe locul nouă, cu opt puncte.

FC Voluntari - Dinamo 1-3
Au marcat: Voduț '54 p. / P. Anton '7 p., Nascimento '56, Salomao '60

TEXT / VIDEO

FC Voluntari: Balauru - Maftei, Balaur, M. Popescu, Vl. Olteanu - Răuță, Novac, C. Lazăr, P. Ivanovici - G. Deac, Voduț
Rezerve: Petrariu, Filipov, Căpățână, Pîrcălabu, Cernat, Marinescu, Tudorie
Antrenor: Claudiu Niculescu

Dinamo: Penedo - Dudea, Nedelcearu, Katsikas, St. Filip - Anton, Mahlangu, Nascimento - Costache, Nemec, Salomao
Rezerve: Brănescu, Bawab, Oliva, L. Gheorghe, I. Șerban, Rivaldinho, Marici
Antrenor: Cosmin Contra

Arbitru: Marius Avram (Bucureşti) / Asistent 1: Marius Nicoară (Drobeta Turnu Severin) / Asistent 2: Adrian Popescu (Craiova) / Rezervă: Robert Dumitru (Sfântu Gheorghe) / Observator: Patrițiu Abrudan (Cluj-Napoca)