LIGA 1    •   GAZ METAN - FC BOTOȘANI 1-2

GAZ METAN - FC BOTOȘANI 1-2 // VIDEO Moldovenii dau lovitura pe final și câștigă după ce au fost conduși cu 0-1 » Clasamentul actualizat

Duminica, 21 Octombrie

FC Botoșani a dat lovitura pe final și a obținut o victorie nesperată pe terenul lui Gaz Metan, scor 2-1, la capătul unui meci în care moldovenii au fost conduși cu 0-1 și au întors rezultatul după pauză.

Gazdele puteau egala liderul în cazul unei victorii și au început tare meciul: au deschis scorul prin Yazalde, în minutul 15, care a împins mingea în poartă din câțiva metri la capătul unei faze fixe.

Gaz Metan a presat în permanență în prima repriză, dar ghinionul a făcut ca ardelenii să nu se distanțeze pe tabelă.

Repriza a doua a adus o schimbare evidentă în jocul echipei lui Costel Enache, care, după o serie de ocazii, a reușit să egaleze în minutul 73, prin Mihai Roman II. Acesta a înscris cu capul după o centrare perfectă.

Botoșaniul a dat lovitura în minutul 89, din penalty, Jonathan Rodriguez învingându-l cu emoții pe Răzvan Pleșca și trimițând toate punctele în Moldova.

Grație victoriei, FC Botoșani urcă pe locul 8, moldovenii acumulând 15 puncte.De partea cealaltă, Gaz Metan irosește șansa de a urca pe locul 2. Ardelenii sunt pe 4, cu 20 de puncte.

Gaz Metan - FC Botoșani 1-2
Au marcat: Yazalde '15 / M. Roman II '73, J. Rodriguez '89 p.

Echipele de start

Gaz Metan: Pleşca - Cretu, M. Constantin, I. Cristea, Trif - Fofana, J. Aurelio - Ely, Chamed, Caiado - Yazalde
Rezerve:
Batista - Buşu, R. Romeo, M. Stancu, B. Diallo, A. Ivanov, Buziuc
Antrenor:
Mihai Teja

FC Botoșani: Pap - Patache, Miron, Burca, Dumitras - J. Rodriguez, Oaidă - Golofca, Ongenda, Fabbrini - M. Roman II
Rezerve:
Brînză - Chitoşcă, Karaboue, E. Papa, Chindriş, Târşă, E. Florescu
Antrenor:
Costel Enache

Arbitru: Istvan Kovacs / A1: Ovidiu Artene / A2: Marius Marica / Observator: Nicolae Grigorescu