FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - FCSB 1-2

GAZ METAN - FCSB 1-2 // A mutat iar Gigi Becali la pauză? De ce moftul lui putea să-l coste scump pe Nicolae Dică

Articol de GSP - Publicat duminica, 04 februarie 2018 09:00

Anul nou n-a schimbat metoda de management la FCSB, s-au făcut iar două schimbări în pauză în victoria de pe terenul lui Gaz Metan Mediaș, 2-1 (VIDEO cu golurile / Cronica).

FCSB a condus cu 1-0 după 45 de minute și jocul a fost strâns, deci antrenorul ar fi trebuit să economisească energia echipei pentru partea a doua. Nu contează teoria, steliștii procedează ca în 2017, adică schimbă minimum un jucător după prima repriză.

Iese cel puțin un fotbalist care-l enervează pe Becali. Patronul l-a certat pe Dică după un joc în care întârziase modificările: "De acum înainte vreau cel puțin două schimbări în pauză!".

Antrenorul a respectat și la Mediaș indicația. Man și Nedelcu au fost sacrificați contra Gazului. E drept că niciunul n-a jucat grozav. Dennis a ratat singur cu portarul, într-o fază pe care o crease Budescu. Nedelcu n-a fost foarte bun nici în apărare, nici în atac. El a confirmat că-i e greu să joace în cuplu cu Pintilii, ca mijlocaș central, în alt sistem decât cel în care evolua la Viitorul.

Înlocuirile operate înaintea reprizei a doua au conținut un risc important: roș-albaștrii ar fi jucat cu un om în minus dacă Andrei Vlad s-ar fi accidentat în a doua parte a meciului. Fiindcă portarul de rezervă, Stăncioiu, nu era eligibil pentru locul U21, iar alt tânăr sub 21 de ani nu mai exista în distribuția lui Dică.

Pentru respectarea regulii ar fi trebuit trimis pe teren Stăncioiu și schimbat un "senior" cu fotbalist sub 21. Doar că steliștii nu mai aveau două schimbări și nici jucători tineri în lot. Doi eligibili fuseseră scoși de pe teren în pauză.