FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT - U CLUJ

Assist al portarului în SuperLigă! Cum s-a transformat în pasă decisivă degajarea de pe 6 metri

Gorcea a pasat decisiv în Hermannstadt - U Cluj +7   FOTO
Gorcea a pasat decisiv în Hermannstadt - U Cluj

Articol de - Publicat vineri, 19 mai 2023 19:10 / Actualizat vineri, 19 mai 2023 19:49

Andrei Gorcea (21 de ani), portarul lui U Cluj, a pasat decisiv în meciul contra lui Hermannstadt, scor 2-1, care a deschis ultima etapă de play-out din acest sezon.

Condusă de Hermannstadt încă din minutul 23, Universitatea a egalat prin Ovidiu Bic. Mijlocașul alb-negrilor a înscris golul de 1-1 în minutul 58 din pasa portarului Andrei Gorcea.

A fost doar al doilea assist al unui portar în acest sezon de SuperLigă, după pasa decisivă oferită de Florin Iacob în FCSB - UTA 2-1, în etapa 14 a sezonului regulat.

Anunț de ultimă oră în play-off-ul din Liga 2: Unirea Dej n-a luat licența pentru Superliga
PLAY-OFF

Assist al portarului în Hermannstadt - U Cluj

Cum a decurs faza? Gorcea a degajat de pe 6 metri, mingea a căzut în fața lui Marius Antoche și l-a sărit pe stoperul sibienilor. Atent, Bic a preluat pe poziție viitoare și l-a „executat” pe Muțiu, deși Antoche și Butean au făcut tot posibilul pentru a-l încurca.

+3 FOTO

A fost al doilea gol al lui Bic în acest sezon de campionat.

Fundașul stânga Raul Opruț deschisese scorul pentru sibieni în minutul 23.

Mai multe știri din SuperLigă:

Fără VAR la un meci de azi din Liga 1 » Care e motivul

Dan Petrescu anunță 5 accidentați la CFR: „Sepsi e favorită, voi folosi o echipă tânără, fără experiență”

Reporterii GSP au surprins scenele tensionate de la porțile arenei Wembley » Ce s-a întâmplat la câteva minute după finala UCL

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring