FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT - CONCORDIA CHIAJNA 1-0

HERMANNSTADT - CONCORDIA CHIAJNA 1-0 // Victorie imensă pentru Hermannstadt, la revenirea în fața propriilor spectatori » Echipa lui Miriuță speră din nou la salvare!

Captură TV Telekom Sport

Articol de GSP - Publicat sambata, 11 mai 2019 17:27

Hermannstadt a învins-o pe Concordia Chiajna, scor 1-0, într-un duel din etapa a 9-a a play-out-ului, chiar la revenirea pe stadionul din Sibiu. Ștefan Blănaru a marcat unicul gol al partidei, în prima repriză.  Echipa lui Vasile Miriuță a urcat pe loc de baraj și speră în continuare că va reuși să rămână în Liga 1.

• Aproximativ 4.500 de oameni au fost prezenți pe noua tribună I a arenei „Municipal” la primul meci din acest sezon acasă pentru sibieni.
  • Printre personalitățile aflate la oficială s-au numărat Ionel Ganea, Viorel Hizo și Mircea Rednic, antrenorul lui Dinamo, viitoarea adversară a sibienilor

La revenirea acasă, la Sibiu, jucătorii lui Vasile Miriuță au arătat o față total schimbată față de ultimele meciuri. Impulsionați de cei aproximativ de 4.000 de suporteri prezenți în tribunele stadionului propriu, sibienii au dominat prima repriză și au deschis scorul prin Ștefan Blănaru, în minutul 33, care a profitat de o neînțelegere dintre Râmniceanu și Cadamuro.

Până la gol, Hermannstadt mai avusese o ocazie importantă, însă șutul bun al lui Jazvic a nimerit transversala.

Scorul nefavorabil, ingrat având în vedere situația lor din clasament, nu i-a trezit pe ilfoveni nici în repriza secundă. Elevii lui Falub au contat rareori în ofensivă, fiind cel mai aproape de gol la ocazia lui Moussa din minutul 69.

S-a terminat 1-0, iar Hermannstadt a acumulat 22 de puncte și a urcat un loc, ajungând până pe poziția de baraj.

De partea cealaltă, Concordia Chiajna e tot mai departe de salvare: ilfovenii sunt pe ultimul loc, cu 16 puncte, la 6 puncte de Hermannstadt.

Vezi AICI clasamentul complet din play-out

Hermannstadt - Concordia Chiajna 1-0
A marcat: Blănaru '33

Vezi VIDEO cu fazele importante!

Desfășurarea liveTEXT a meciului:

Final de meci, Hermannstadt se impune cu 1-0!
min.90+7: Bară Hermannstadt! Sergiu Popovici lovește bara transversală, la ultima fază periculoasă a meciului.
min.90+5: Ocazie mare în final pentru Hermannstadt: Șutul lui Lucian Dumitriu se duce puțin pe lângă poartă
min:90+1: Florin Acsinte, rezervă neutilizată la gazde, vede cartonașul roșu de pe bancă, pentru proteste
min.88: Ilfovenii aleargă în zadar după egalare, însă ocaziile lipsesc cu desăvârșire
min.74: Râmniceanu intervine salvator la șutul bun al lui Lucian Dumitriu
min. 70: Blănaru bifează a doua bară în ultimele 10 minute.
min. 69:
Moussa nu nimerește spațiul porții din 7 metri.
min. 67:
Jazvici vede cartonașul galben pentru proteste.
min. 66:
Serediuc e înlocuit cu Popovici.
min. 62:
Blănaru intră în careu și trimite în bară!
min. 59:
Daniel Tătar primește îngrijiri medicale pe marginea terenului.
min. 52:
Blănaru intră în careul de 16 metri și trimite în fața porții, dar ilfovenii resping.
A început repriza secundă!

PAUZĂ!
min. 45:
Prima schimbare a meciului: Koutroubis iese accidentat de pe teren, iar în locul lui intră Gorobsov.
min. 33: GOOOL Hermannstadt! Ștefan Blănaru profită de o neînțelegere între Rîmniceanu și Cadamuro și deschide scorul.
min. 28:
Jazvic șutează din drob de la 11 metri, dar balonul lovește bara transversală și ilfovenii scapă de emoții.
min. 25:
Lucian Dumitriu încearcă un șut de la 25 de metri, dar fără nicio problemă pentru poarta lui Rîmniceanu.
min. 19:
Ropotan vede cartonașul galben pentru o intrare tare la Dumitriu.
min. 13:
Moussa dă cu capul pe lângă minge dintr-o poziție favorabilă.
min. 9:
Căbuz e pus la încercare de un șut al ilfovenilor.
min. 7:
Sibienii resping din careu o minge venită din dreapta atacului celor de la Chiajna.
min. 3:
Suporterii sibieni fac o atmosferă frumoasă la revenirea pe propria arenă, după modernizare!
A început meciul! Chiajna are lovitura de start.

Vezi aici live+statistici

Echipele  De start

Hermannstadt: Căbuz - Mățel, Dandea, I. Stoica, Dâlbea, Tătar - Offenbacher, L. Dumitru, Jazvic - Serediuc, Blănaru
Rezerve: Niga, Mijuskovic, Ascinte, Abdurahimi, Popovici, Tsoumou, Lendric
Antrenor: Vasile Miriuță
Absenți: Biel Company, Pârvulescu, Pedro Moreira (accidentați)

Chiajna: Râmniceanu - Bărboianu, A.Marc, Cadamuro, A. Radu - Grădinaru, Ropotan, Koutroumpis, P. Ivanovici - Bawab, Moussa
Rezerve:
Greab, Meira, M. Cristescu, Nivaldo, Stănică, Gorobsov, Paliu
Antrenor: Adrian Falub
Absenți: Alexe, Albu, Fota, Guessan, Iloki (accidentați)

Arbitru: Istvan Kovacs (Carei) / Asistenți: Vasile Marinescu (București) și Ciprian Danșa (Satu Mare)

EXCLUSIV / FOTO Sibienii s-au întors acasă! Cum arată arena Municipal la un an de la începerea lucrărilor de modernizare