FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT - GAZ METAN 0-1

HERMANNSTADT - GAZ METAN 0-1 // Oaspeții se impun la limită în derby-ul Sibiului și urcă pe loc de play-off

Valentin Crețu. Captură TV Telekom Sport

Articol de GSP - Publicat sambata, 01 septembrie 2018 17:51

Gaz Metan Mediaș a pus punct seriei negative și a obținut prima victorie în Liga 1 după 4 etape. Medieșenii s-au impus pe terenul lui AFC Hermannstadt, 1-0.

Meciul a început alert, iar Hermannstadt a înscris încă din minutul 1, prin Bogdan Rusu, golul fiind anulat însă pe motiv de ofsaid.

Tot gazdele au fost mai periculoase, Blănaru fiind aproape de gol în minutul 30, situație la care apărarea medieșenilor a rezistat eroic.

Fortes a irosit singura ocazie importantă a medieșenilor din prima repriză, dar tot el a creat faza din care a rezultat unicul gol al partidei.

În minutul 66, portughezul a ratat din câțiva metri, însă mingea a ricoșat la Valentin Crețu, care a înscris din apropiere.

Gaz Metan acumulează 11 puncte și urcă deocamdată pe locul 4, în timp ce Hermannstadt bifează a doua înfrângere consecutivă, după eșecul de etapa trecută cu Dinamo, 1-2, nou-promovata situându-se pe locul 10, cu 7 puncte

Hermannstadt - Gaz Metan 0-1
A marcat: V. Crețu 66

Hermannstadt: Căbuz - Al. Coman, Pârvulescu, Mijuskovici, Tătar - Dâlbea, Dandea- Petrescu, G. Rusu, Bruno- Blănaru
Rezerve: Began, Curtean, Nkololo, Antonov, Ali Vega, I. Stoica, Pamfile
Antrenor: Alexandru Pelici

Gaz Metan: Pleșca - V. Crețu, M. Constantin, I. Cristea, Trif- Fofana, Luis Aurelio - D. Olaru, Fernandes, Caiado - Fortes
Rezerve: Batista, M. Stancu, R. Romeo, D. Pop, P. Costea, Chamed, Buziuc
Antrenor: Mihai Teja

Gazdele au șapte puncte și ocupă locul 10, în timp ce adversara de azi e la o lungime în față, pe locul 8.

Arbitru: Radu Petrescu / Asistenți: Adrian Ghinguleac și Mircea Grigoriu (toți din București) / Rezervă: Lucian Rusandu (Sf. Gheorghe) / Observator: Eduard Dumitrescu (Pitești)
Stadion: Transil (Târgu Mureș)