FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - FCU CRAIOVA 1-1

FOTO Antrenorul care va prelua banca Universității a trăit la intensitate maximă derby-ul cu FCU Craiova » Și-a pus mâinile în cap la ocazia ratată în ultimele minute

Bulgarul Ivaylo Petev (48 de ani), despre care GSP a scris că urmează să preia banca tehnică a CS Universității Craiova, a fost prezent la derby-ul cu FCU Craiova, scor 1-1, și a trăit la intensitate maximă ultimele minute ale meciului. +5   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 05 noiembrie 2023 08:22 / Actualizat duminica, 05 noiembrie 2023 09:44

Sâmbătă seară, CS Universitatea Craiova și FCU Craiova au remizat într-unul din cele mai interesante partide ale rundei cu numărul 15 din Superliga, ultima din turul sezonului regular.

Adrian Mititelu, izbucnire FURTUNOASĂ după derby: „Din momentul ăsta, suntem într-un război de 10 ori mai mare. Mi-au atacat familia într-un mod barbar! CSU e echipa sistemului”
CSU CRAIOVA - FCU CRAIOVA 1-1

FOTO. Ivaylo Petev a trăit intens ultimele secvențe ale meciului CS Universitatea Craiova - FCU Craiova

+1 FOTO

Deși era în inferioritate numerică din minutul 77, după ce Andrea Padula a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat, FCU Craiova a fost aproape să dea lovitura în prelungiri prin atacantul moldovean Vladislav Blănuță (21 de ani).

În minutul 90+5, Matheus Mascarenhas, fundașul stânga al lui FCU Craiova a trimis o centrare foarte bună în interiorul careului.

Vladislav Blănuță i-a luat fața lui Alexandru Mateiu, mijlocașul defensiv al Universității Craiova, și a reluat cu capul spre poarta lui Laurențiu Popescu

Doar că portarul gazdelor a scos senzațional mingea care se ducea sub bara transversală

La scurt timp după aceea, camerele TV l-au surprins pe Ivaylo Petev râzând și punându-și mâinile în cap.

Ivaylo Petev va deveni antrenorul lui CSU Craiova duminică

Din informațiile GSP, Ivaylo Petev va începe oficial treaba la CS Universitatea Craiova duminică, 5 noiembrie.

Înțelegerea dintre el și Mihai Rotaru, principalul acționar al clubului oltean, a fost ca instalarea să se producă după meciurile juveților cu UTA, în Cupă, și FCU Craiova, în campionat.

De ce nu s-a produs mai repede schimbarea de antrenor? Din informațiile GSP, Mihai Rotaru n-a dorit să bulverseze și mai tare echipa înaintea unor meciuri importante, de care depinde viitorul pe termen scurt al echipei.

Ivaylo Petev le-a mai pregătit pe Ludogoreț Razgrad (în două mandate: iulie 2010 - iulie 2013 și martie - octombrie 2023), Levski Sofia, AEL Limassol, Dinamo Zagreb, Omonia Nicosia, Al Qadsiah (Arabia Saudită) și Jagiellonia (Polonia).

De asemenea, Ivaylo Petev a fost și selecționerul naționalelor de seniori ale Bulgariei și Bosniei. Pe banca bosniacilor se afla la victoria contra României din Liga Națiunilor, scor 1-0, din iunie 2022.

Ivaylo Petev a fost dat afară de Ludogoreț Razgrad pe data de 24 octombrie. Remiza din deplasare cu Arda, scor 0-0, din runda cu numărul 14 a primei ligi bulgare, i-a fost fatală antrenorului.