FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - DINAMO

Note GSP după Sepsi - Dinamo » Un MVP de 8 + „o eclipsă totală de formă”

Note GSP
Note GSP

Articol de - Publicat luni, 04 decembrie 2023 22:02 / Actualizat marti, 05 decembrie 2023 01:01

Sepsi - Dinamo 2-1. Marius Ștefănescu, extrema covăsnenilor, a marcat ambele goluri ale echipei gazdă și a fost omul meciului. A primit nota 8 în caseta GSP.

Bernd Storck, de la Sepsi, a câștigat duelul antrenorilor debutanți în SuperLiga, a primit nota 7. Kopic, noul tehnician de la Dinamo, a fost notat cu 6.

Momente tensionate la Sepsi - Dinamo » Ce au făcut gazdele când „câinii” au început să scandeze „România, România!” + noi scandări xenofobe
Sepsi - Dinamo

Notele celor de la Sepsi

• Niczuly (nota 6) * Are partea sa de vină la golul "câinilor" din startul părții secunde, de fapt, a completat eroarea defensivă. S-a scos când l-a blocat pe Goncalo (73).
  • Oteliță (nota 5) * Modest.
  • Ninaj (nota 6) * A dat de pământ cu Ghezali, a încercat să-l subordoneze pe francez, simțind că de acolo vine pericolul.
  • Kecskes (nota 5) * Așa și-așa, nu a rupt gura târgului.
  • Ciobotariu (nota 5) * Frig.
  • Alimi (nota 7) * E foarte bun coordonator, e omul nevăzut care face "treaba murdară" la mijlocul terenului.
  • J. Rodriguez (nota 6) * Joc corect la mijloc.
  • M. Ștefănescu (nota 8) * Șansa l-a mângâiat la primul gol, și o doză bună de noroc, dar "scărița" a fost de efect. A simțit faza, a încercat! Și-a dovedit măiestria, simplu, la reușita secundă. A pierdut din elan după o oră de joc.
  • C. Matei (nota 6) * O doză în plus de dorință având în vedere că juca împotriva echipei al cărei căpitan a fost. Un jucător esențial pentru Sepsi
  • Varga (nota 6) * A creat faza, în banda stângă, din care Ștefănescu a marcat al doilea gol.
  • Safranko (nota 4) * Cum o fi putut rata în halul ăla cu poarta goală în minutul 69?! Nu i-a ieșit (mai) nimic.
  • Antrenor Bernd Storck (nota 7) * Neamțul a venit cu noroc, în primul rând. Plus atitudinea echipei, peste ceea ce a arătat Sepsi în ultimele săptămâni.
  • Au mai jucat:
  • Damașcan (nota 4) * A intrat în minutul 63 în locul lui Varga, schimbare nereușită a neamțului.
  • Kallaku * A intrat în minutul 81 în locul lui Ștefănescu.
  • Rondon * A intrat în minutul 81 în locul lui Safranko.
  • Păun * A intrat în minutul 90+1 în locul lui Matei

Notele celor de la Dinamo

• Golubovic (nota 5) * Ieșit prea mult dintre buturi la "scărița" lui Ștefănescu, după care nu a avut ce face la golul secund. Apoi, OK.
  • Lucas (nota 5) * Cam lent, surprins de fază la deschiderea scorului, dar apoi și-a revenit, nu are cine juca în locul lui.
  • Patriche (nota 6) * Trage de el, se chinuie, mai pierde, revine, cade, se ridică.
  • R. Grigore (nota 4) * N-a făcut bine pasul la ofsaid la deschiderea scorului, destul de timid în joc.
  • Moura (nota 6) * Un plus de dăruire, de "mușcă din adversar".
  • Bani (nota 4) * Eclipsă totală de formă. Scos la pauză.
  • Ilic (nota 5) * Destul de neatent în anumite faze din care ar fi putut scoate mai mult, cu toate că este un punct fix, de neschimbat acum, la echipă.
  • D. Iglesias (nota 6) * A ordonat mai bine jocul echipei față de alte dăți, dar are momente de inactivitate.
  • Amzăr (nota 6) * Hai-hui, în mare parte, dar cu aport ofensiv, ca la gol.
  • Ghezali (nota 7) * A fost "motorul" echipei pentru faza de atac încă din prima repriză, asta dacă Dinamo are așa ceva... Francezul a fost extrem de dedicat, o viteză în plus față de toți ai lui, altceva față de ceea ce juca el în prima parte a ediției.
  • Abdallah (nota 4) * Probabil, primul plecat la iarnă, fiindcă nu este deloc în ton cu meseria de atacant.
  • Antrenor Zveljko Kopic (nota 6) * A creat impresia că poate da o altă față a lui Dinamo, măcar din punctul de vedere al atitudinii. Alt spirit, alt elan, măcar i-au ieșit, parțial, schimbările.
  • Goncalo (nota 7) * A fost scos la încălzire de la jumătatea primei reprize, a fost introdus la pauză și s-a simțit imediat. Foarte combativ și dârz, în minutul 50, a tras tare din unghi, la colțul scurt, și a marcat al 4-lea gol stagional. Și egoist, și indecis în minutul 73, a avut o ocazie uriașă de 2-2!
  • Politic (nota 5) * A intrat la pauză în locul lui Bani, însă este departe de forma arătată în startul sezonului.
  • Cr. Costin (nota 5) * A intrat în minutul 72 în locul lui Rici Grigore

VIDEO cu golul superb marcat de Marius Ștefănescu

Opinie aspră de la Sf. Gheorghe: „Dinamo nu are echipă de Liga 1! Cine altcineva să retrogradeze”
SEPSI - DINAMO
Dinamo a cerut două penalty-uri în prima repriză cu Sepsi » Verdictul specialistului