FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA - DINAMO

Notele GSP pentru FCU Craiova - Dinamo » Un geniu și 3 fotbaliști de „2”

FCU Craiova a învins-o pe Dinamo, scor 2-1. Juan Bauza și Yassine Bahassa s-au distrat cu defensiva „câinilor”. Notele acordate de GSP vin în consecință. +23   FOTO

Articol de - Publicat vineri, 02 februarie 2024 22:48 / Actualizat vineri, 02 februarie 2024 23:03

Juan Bauza a ridiculizat apărarea lui Dinamo la golul de 2-0. GSP l-a desemnat MVP, notat cu 9.

Adrian Mititelu, „on fire” la FCU Craiova - Dinamo: „Vă spun o chestie și fac o afirmație responsabilă!” + de la Costantino, la Legiunea a XIII-a Gemina și Mădălina Ghenea
FCU Craiova - Dinamo

La polul opus se regăsesc Răzvan Patriche, Velkovski și Cristian Costin, apărătorii oaspeților. Au avut o prestație de dat uitării. Sau de nota 2!

Notele primite de fotbaliștii lui FCU Craiova în victoria 2-1 cu Dinamo

• Gurău (nota 5) * Are momente când ori nu se concentrează, ori ațipește.
  • R. Negru (nota 6) * OK.
  • Kvakic (nota 5) * Cu mici probleme.
  • Lacroix (nota 5) * A riscat și s-a jucat cu focul de câteva ori.
  • Mascharenhas (nota 6) * OK.
  • Vl. Achim (nota 6) * OK.
  • Dr. Albu (nota 6) * În nota obișnuită, pe muncă și pe atitudine.
  • Sidibe (nota 7) * A hărțuit apărarea "câinilor", a pus presiune.
  • Bauza (nota 9) * Muicăăă! Operă de artă la golul din minutul 52, toată faza și finalizarea. Contribuție, mai mică, și la deschiderea scorului.
  • Bahassa (nota 8) * Gol de autor în minutul 13, îi cam place să marcheze contra "câinilor". Șut spectaculos și minge plasată cu o precizie remarcabilă în stânga lui Golubovic, din afara careului. Cu mențiunea că fotbalistul Băniei a avut parte de un marcaj prietenos. Bahassa joacă mult din talent, ce-i drept îl are, dar i se duce repede bateria.
  • Blănuță (nota 5) * Risipitor

• Antrenor: Giovanni Costantino (nota 7) * Are noroc cu jucători de mare calitate în față, apărarea e cam slăbuță. Era să-l coste, și pe el, sarabanda de ratări a propriilor elevi.
    Au mai jucat:
  • Padula (nota 5) * A intrat în minutul 67 în locul lui Bahassa.
  • Ibrahim * A intrat în minutul 80 în locul lui Sidibe.
  • Vl. Pop * A intrat în minutul 85 în locul lui Bauza.

Notele primite de fotbaliștii lui Dinamo, după victoria din Bănie:

• Golubovic (nota 3) * Omul mai limitează din proporțiile scorului, atât poate face.
  • Lucas (nota 5) * Așa și-așa. A ieșit la timp, n-a mai prins opera de artă a lui Bauza de la 2-0.
  • C. Costin (nota 2) *
  • Velkovski (nota 2) *
  • Patriche (nota 2) *
    P.S. Ce să mai adaugi la Costin, Velkovski și Patriche după faza și golul lui Bauza?!
  • Bordușanu (nota 5) * N-a fost chiar rău, s-a zbătut acolo pe un post ce nu-i este familiar și nu e pentru el (l-am văzut la amicalul de tristă amintire cu Charleroi, 2-6, din Antalya, ce-a putut face pe aceeași poziție).
  • Pavicic (nota 3) * Of!
  • Ilic (nota 4) * Ce chin, ce jale!
  • Politic (nota 7) * Are sclipiri și execuții, ca la faza golului. Unul dintre foarte puținii dinamoviști ce-și merită tricoul.
  • Abdallah (nota 5) * Bătăios și ghinionist. Ofsaid mic la reușita lui Goncalo.
  • Gregorio (nota 6) * Execuție frumoasă la golul anulat pe final de primă repriză, după analiza VAR. A mai avut o ocazie mare în prelungirile primei părți, un șut sănătos, Gurău a respins în corner. Are spirit. Drept dovadă bara din minutul 89!

• Antrenor: Zeljko Kopic (nota 6) * Tot încearcă, doar că Dinamo pleacă mereu în handicap. Pe lângă limitările din interiorul echipei, poate acuza și ghinionul. La golul anulat de VAR, la reușita lui Gregorio, apoi la bara lusitanului din minutul 89. La golul lui Bauza, ce să mai facă Zeljko, să scoată echipa din teren?!
  • Milanov (nota 4) * A intrat în minutul 52 în locul lui Lucas și a prins din teren golul lui Bauza.
  • A. Bani * A intrat în minutul 76 în locul lui Bordușanu.
  • Neagu * A intrat în minutul 80 în locul lui Ilic.

Juan Bauza cred că e de departe cel mai bun număr 10 din campionat. Are rază mare de acțiune, când intră în posesie face ce trebuie. A făcut-o și în Giulești. Știe să interpreteze fazele, își pune colegii în valoare. E greu să îi iei mingea