FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - U CLUJ

Notele GSP după Dinamo - U Cluj » Drumul spre Liga 2 e presărat cu 4 și 5

Note GSP
Note GSP

Articol de - Publicat marti, 12 decembrie 2023 00:05 / Actualizat marti, 12 decembrie 2023 00:12

U Cluj a câștigat cu Dinamo pe „Arcul de Triumf”, 1-0, gol Dan Nistor, și urcă pe locul 5 în Superligă, cu 29 de puncte. Ioan Ovidiu Sabău, antrenorul oaspeților, a primit nota 7 în caseta GSP.ro. În schimb, Zeljko Kopic a primit 5.

U Cluj a controlat fotbalul din acordul fin, fără să se întrebuințeze foarte mult, Dinamo a rămas cu speranța că ar putea, cumva, schimba soarta neagră care a învăluit „haita” de patru luni.

Trei fotbaliști s-au ridicat deasupra nivelului partidei, primind nota 7: Iliev, Nistor și Chipciu, toți de la U Cluj.

Britanicii vin cu un scenariu uluitor: Răzvan Burleanu, președintele UEFA?!
UEFA

Notele GSP pentru fotbaliștii lui Dinamo

• Golubovic (nota 6) - N-a simțit nimic la gol, dar și șutul lui Nistor a fost plasat. În rest, n-a avut probleme, l-a blocat providențial pe Manu (87)
  • Lucas (nota 4) - Dacă tot e cel mai bine plătit dinamovist și cel mai experimentat, ar trebui să arate ceva în plus. A arătat și la deschiderea scorului că e spectator de lux.
  • Bena (nota 4) - Până a ajuns el la Chipciu, acesta a centrat pentru 1-0. Puternic în duelurile fizice, unu la unu, în rest rudimentar.
  • Patriche (nota 5) - Bătrânește.
  • Moura (nota 5) - Inimă și greșeli, mai mult greșeli.
  • N. Roșu (nota 4) - Nimic la revenirea după accidentare, după trei etape în care a fost spectator.
  • D. Iglesias (nota 4) - Nada de nada.
  • Ilic (nota 4) - Nimic.
  • Amzăr (nota 5) - Chiar dacă și dinamoviștii râd și-l critică, se împiedică, se ridică, lovește, este lovit, dar măcar mai oferă ceva pe faza de atac. În apărare, arată alții mai mult?!
  • Gregorio (nota 5) - Se zbate, mai încearcă una-alta, e singurul de la care dinamoviștii pot avea o umbră de speranță în atacul penibil
  • Politic (nota 4) - Nu mai e fotbalistul care, practic, a semnat cele două victorii ale "câinilor" din liga 1. Două ocazii, una uriașă, zero.
  • Antrenor: Zeljko Kopic (nota 5) - Tot încearcă, dar îi iese ce-i ieșea și lui Ovidiu Burcă. Un mare zero! Ăia în față sunt „lemn”, n-au nicio treabă cu golul!

Au mai jucat:

• Ghezali (nota 4) - A intrat în minutul 56 în locul lui Neluț Roșu. La număr.
  • Abdallah (nota 4) - A intrat în minutul 56 în locul lui Politic, n-a reușit nici măcar ce n-a putut Dennis.
  • Țîră - A intrat în minutul 77 în locul lui Bena.
  • Bani - A intrat în minutul 81 în locul lui Ilic.

Notele GSP pentru fotbaliștii lui U Cluj

• Iliev (nota 7) - Câteva intervenții esențiale, i-a blocat în situații de unu contra unu pe Amzăr, respectiv Politic. A scăpat mereu cu bine din situațiile la limită, chiar și când a ieșit un pic hazardat dintre buturi.
  • Oancea (nota 5) - Subțire comparativ cu alte partide.
  • Masoero (nota 6) - Greu de depășit, unu la unu, i-a mâncat pe pâine pe „câini”.
  • Mitrea (nota 6) - A rezolvat-o din anii petrecuți în fotbal.
  • Vătăjelu (nota 5) - A avut câteva scăpări.
  • G. Simion (nota 5) - Așa și-așa.
  • Doukoure (nota 5) - A început foarte sigur pe el, a câștigat câteva dueluri, dar apoi a fost prea permisiv, iar Dinamo a împins linia ofensivă. A fost schimbat după o oră de joc.
  • I. Stoica (nota 5) - Modest.
  • Nistor (nota 7) - A deschis scorul printr-un șut meseriaș, bine plasat, după un assist elegant al lui Popa. Pe atac le-a rupt frânele „câinilor”.
  • Chipciu (nota 7) - Joacă din experiență și o face constant bine. De la el a pornit golul în startul meciului, păcălindu-i din alergare și pe Lucas, și pe Bena. E jupân!
  • D. Popa (nota 6) - I-a pus mingea pe tavă nașului său, Dan Nistor, la gol. S-a luptat cu apărătorii greoi ai „câinilor”.
  • Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău (nota 7) - Victoriile aduc victorii, iar el este meseriaș în ceea ce face!

• Manu (nota 4) - A intrat în minutul 59 în locul lui Popa, a avut ocazia de 2-0, dar a ratat atât de ușor.
  • Fossati (nota 5) - A intrat în minutul 59 în locul lui Doukoure. Bătăios.
  • Silaghi (nota 5) - A intrat în minutul 67 în locul lui Ianis Stoica. Cam la fel precum cel pe care l-a schimbat.
  • V. Gheorghe (nota 5) - A intrat în minutul 67 în locul lui Oancea, în media liniei mediene.

VIDEO. Mircea Lucescu, declarații după Dinamo - U Cluj 0-1

ȘOCANT! Sub privirile lui Moruțan, patronul a intrat pe teren și i-a umflat ochiul arbitrului!