FOTBAL  »  Superliga  »  POLI IAȘI - HERMANNSTADT 0-2

POLI IAȘI - HERMANNSTADT 0-2 // VIDEO Descătușare pentru "Tati"! Miriuță îi provoacă lui Stoican a 7-a înfrângere din acest sezon

Articol de GSP - Publicat vineri, 26 octombrie 2018 19:50

AFC Hermannstadt s-a impus pe terenul lui Poli Iași, 2-0 (Tsoumou '22, L. Dumitriu '38), obținând prima victorie sub comanda lui Vasile Miriuță.

Deschiderea de scor a venit în minutul 22, dintr-o greșeală de arbitraj (detalii, aici). Tsoumou l-a doborât pe Frăsinescu, Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue, iar atacantul oaspeților a înscris cu o execuție plasată.

Sibienii și-au majorat avantajul cu 7 minute înainte de pauză. Torpila lui Dâlbea de la 20 de metri a fost respinsă în față de Cobrea, iar Dumitriu a îndeplinit o simplă formalitate.

Stoican a schimbat încă de la pauză, i-a introdus pe Patrick Petre și Qaka, dar Poli Iași nu a reușit să înscrie până la finalul partidei. Echipa lui Stoican a avut câteva ocazii importante în ultimele 10 minute, dar Căbuz, portarul lui Hermannstadt, a fost în zi mare.

S-a terminat 0-2, iar echipa lui "Tati" Miriuță acumulează 11 puncte și se apropie la un singur punct de Dinamo, care are însă un meci mai puțin. A fost prima victorie reușită de Hermannstadt în deplasare de la promovarea în Liga 1

Poli Iași ajunge la cea de-a șaptea înfrângere stagională, modlovenii fiind în continuare pe locul 10, cu 14 puncte.

Poli Iași - AFC Hermannstadt 0-2
Au marcat: Tsoumou '22, L. Dumitriu '38

Echipele de start:

Poli Iași: Cobrea - Gallego, Frăsinescu, Mihalache, Panțîru - Cionac, Flores - Platini, Sin, Enoh - A. Cristea
Rezerve: Rusu, Moussa, Bădic, Petre, Rus, Bekui, Qaka
Antrenor: Flavius Stoican

Hermannstadt: Căbuz - Company, Mijuskovic, Dandea, Pamfile - Antonov, Dâlbea, L. Dumitriu - Petrescu, Tsoumou, N'Kololo
Rezerve: Niga, Blănaru, Chalkiadakis, Pîrvulescu, Rusu, Serediuc, Stoica
Antrenor: Vasile Miriuță

Arbitru: Istvan Kovacs / A1: Vasile Marinescu / A2: Ovidiu Artene / Observator: Zoltan Szekely
Stadion: "Emil Alexandrescu", Iași