FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - DINAMO

Dinamo a avut nevoie de 25 de etape! Premiera consemnată în meciul cu Farul

Darko Velkovski (28 de ani) marcat pentru Dinamo în minutul 28 al deplasării cu Farul și a consemnat o premieră stagională pentru „câini”. +34   FOTO

Articol de - Publicat luni, 12 februarie 2024 21:25 / Actualizat luni, 12 februarie 2024 23:45

Darko Velkovski (28 de ani) a marcat pentru Dinamo în minutul 28 al deplasării cu Farul și a consemnat o premieră stagională pentru „câini”.

Dinamo a pierdut toate meciurile din 2024 și venea din postura de outsider și la Ovidiu. Croatul Zeljko Kopic a trimis doi titulari în premieră, pe Milanov și Gnahore, și a dat o replică consistentă în prima repriză.

Dinamo mai vrea un singur jucător! Ce a dezvăluit Andrei Nicolescu înainte de meciul cu Farul
farul - dinamo

Darko Velkovski a consemnat o premieră pentru Dinamo

„Câinii” au dat lovitura în minutul 29. Bulgarul Georgi Milanov a executat bine o lovitură liberă de la 20 de metri, lateral dreapta.

Darko Velkovski a scăpat de marcajul lui Kiki și a înscris cu o lovitură de cap spectaculoasă, pe spate. Mingea a lovit și bara laterală înainte să scuture plasa.

A fost primul gol marcat de „câini” cu o lovitură de cap în actuala stagiune. Au trecut 25 de etape! Este și prima reușită a fundașului din Macedonia de Nord în tricoul lui Dinamo.

Liderul ierarhiei golurilor înscrise cu capul în Superligă este FCU Craiova, 7 reușite prin acest procedeu. Rapid, CFR Cluj și Farul o urmează, cu câte 6 reușite.

FOTO. Cele mai spectaculoase imagini de la Farul - Dinamo

Farul - Dinamo
+30 FOTO

Dinamo are cel mai slab atac din Superligă

Dinamo are în continuare cel mai slab atac în actuala ediție de campionat, doar 17 goluri marcate în 25 de runde. Cele două de astăzi, din poarta Farului, sunt incluse în statistică.

Penultima în ierarhia golurilor înscrise este Petrolul Ploiești, cu 24.

Clasamentul LIVE din Superligă

VIDEO. Spectacol pirotehnic înaintea meciului Farul - Dinamo

Cum a apărut Kopic la meciul cu Farul » Detaliul observat de reporterii GSP pe brațul antrenorului lui Dinamo + explicația acestuia: „Vreau să jucăm ca ei!”