FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - U CLUJ 2-2

EXCLUSIV Prima reacție a lui Chipciu, după declarația-șoc dată de Nistor

Universitatea Craiova și U Cluj au remizat, scor 2-2, în runda cu numărul 25 din Superligă. Alexandru Chipciu a reacționat pentru GSP, după declarațiile date de Dan Nistor. +10   FOTO

Articol de - Publicat vineri, 09 februarie 2024 22:58 / Actualizat vineri, 09 februarie 2024 23:24

Universitatea Craiova și U Cluj au remizat, scor 2-2, în runda cu numărul 25 din Superligă. Alexandru Chipciu a reacționat pentru GSP, după declarațiile interpretabile oferite de Dan Nistor

Condusă cu 2-0 la pauză, U Cluj a ieșit cu altă față de la cabine și a scos o remiză importantă în Bănie.

Dan Nistor, declarații-șoc după meciul cu Craiova: „A fost o ceartă în vestiar. M-am bătut cu Chipciu!”
CSU Craiova - U Cluj 2-2

Ce s-a întâmplat la pauză, în vestiarul lui U Cluj

Întrebat despre ce s-a întâmplat la pauză și cum s-a produs declicul din joc, Dan Nistor a spus „a fost o ceartă în vestiar. M-am bătut cu Chipciu”. Extrem de serios, a mascat orice emoție în timpul interviului.

Alexandru Chipiu, coechipierul invocat de Nistor în declarațiile lui, a lămurit situația pentru GSP: „A fost o glumă de-ale lui Dan! Cum să ne batem?”.

Dincolo de gluma cu Alex Chipciu, Nistor și-a atacat, fără a da nume, colegii: „Aștept să mai marcheze și alți jucători pentru noi. Știu că pretențiile sunt mari din partea mea. Domnul antrenor a avut perfectă dreptate. Dacă eu și Alex murim, Doamne ferește!, ce se întâmplă? Dispare echipa? Eu dacă revin la forma de la începutul sezonului mi-e teamă să nu forțez mâna selecționerului”.

Am făcut schimbări. A fost o discuție bărbătească la pauză. Legat de prima repriză nu avem despre ce să vorbim. Am învățat că nu mai trebuie să experimentez și că trebuie să-i folosesc pe jucătorii care pot să alerge, indiferent de vârstă. În prima repriză am încercat să jucăm în alt sistem, în 4-2-3-1
- Ioan Ovidiu Sabău, antrenor U Cluj

Dan Nistor face sezonul carierei

Dan Nistor are cel mai bun sezon din carieră. În cele 23 de apariții stagionale a marcat 10 goluri și a oferit 8 pase decisive pentru U Cluj. Împarte cu Florinel Coman poziția secundă în clasamentul golgheterilor din Superligă.

Și Alexandru Chipciu are un rol important în angrenajul lui Ioan Ovidiu Sabău. Mijlocașul în vârstă de 34 de ani a marcat 5 goluri și a pasat decisiv în 4 rânduri.

Match Quiz CFR Cluj - Rapid
Te pricepi la Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe meciul CFR Cluj - Rapid și câștigă premiile puse în joc.