FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA

Sorin Cârțu „urechează” un tânăr jucător al Craiovei: „După ce reușește o situație sau un gol încântător, e superficial”

Sorin Cârțu, exemplu pentru un tânăr jucător al Craiovei: „Eu dacă dădeam un gol în primele 10 minute, marcam 2, 3 sau 4 în acel meci”

Articol de GSP - Publicat sambata, 26 februarie 2022 11:37 / Actualizat sambata, 26 februarie 2022 13:02

CSU Craiova a câștigat acasă împotriva Chindiei, scor 1-0, într-un meci din etapa cu numărul 28 din Liga 1. Atacantul Jovan Markovic (20 de ani) a pasat decisiv la gol, dar a fost înlocuit în minutul 59.

Sorin Cârțu, actualul președinte și fostul jucător uriaș al Universității Craiova, crede că Markovic ar trebui să fie mai prezent în meciuri și să nu mai dispară din joc după ce are o realizare.

7 goluria înscris Jovan Markovic în acest sezon de Liga 1

De ce l-a schimbat Reghecampf pe Markovic în meciul cu Chindia: „Nu o luați așa!”
CSU Craiova - Chindia 1-0

Sorin Cârțu, exemplu pentru Jovan Markovic

Markovic a reușit o fază frumoasă în minutul 28 al partidei împotriva Chindiei: atacantul s-a distrat cu Pițian și a centrat perfect pentru Gustavo, care a marcat cu capul din 3 metri. Sorin Cârțu consideră că tânărul internațional ar putea avea mult mai multe reușite într-un meci și îi dă un sfat.

„I-am atras mereu atenția, când reușește o asemenea faza ca ieri, să rămână în joc si după. După ce reușește o situație sau un gol încântător, e superficial. Trece într-o superficialitate care nu îi face bine. Aici trebuie să mai lucreze.

Mă dau pe mine exemplu: eu dacă dădeam un gol în primele 10 minute, marcat 2, 3 sau 4 in meciul acela”, a spus Sorin Cârțu la Pro X.

600.000 de euroeste cota atacantului, potrivit transfermarkt.com

A încercat LPF cenzurarea comentariilor negative la meciurile din Liga 1? „Vrem să creștem produsul, nu trebuie să-l călcăm în picioare”

Se anunță ploaie de cartonașe! Ce „palmares” are arbitrul derby-ului Rapid - Dinamo

FCSB se întoarce oficial pe Ghencea! Mihai Stoica a făcut anunțul: „Da, sigur! Pe 6 iulie vom juca acolo”

FCSB poate pierde „un jucător excepțional” » Au început negocierile: „E diferență mare între ce solicită și ce e dispus Gigi să ofere!”