Articol de - Publicat sambata, 08 aprilie 2023 19:30 / Actualizat sambata, 08 aprilie 2023 20:11

FCU Craiova s-a impus, în deplasare, contra Universității Cluj, scor 3-1, într-o partidă din runda a treia din play-out-ul Superligii.

• Revista „Craiova Maxima, povestea unei iubiri alb-albastre" poate fi CUMPĂRATĂ ONLINE ---> Comandă AICI!
FC Voluntari - UTA 1-1 » Formidabilul Kucher îi scapă pe arădeni de înfrângere!
FC VOLUNTARI - UTA 1-1

FCU Craiova, victorie lejeră pe terenul Universității Cluj

Aurelian Chițu a fost MVP-ul partidei, reușind să marcheze toate cele 3 goluri ale meciului. Mai întâi, atacantul oltenilor a punctat în minutul 5, după ce a fost lansat perfect în banda dreaptă și l-a învins pe Gorcea cu un șut la colțul lung.

Doar două minute mai târziu, acesta a reușit „dubla”. Bahassa a centrat din banda stângă, mingea a ajuns în interiorul careului și, în urma unei neînțelegeri între Gorcea și Ispas, Chițu a profitat și a împins balonul în plasă, din 3 metri.

Chițu avea să-și completeze hattrick-ul în minutul 27. Oltenii au recuperat mingea la mijlocul terenului și, la capătul unui contraatac devastator, Bauza i-a pasat lui Chițu în fața porții, iar atacantul lui FCU Craiova nu a iertat și a dus scorul la 3-0.

La patru minute de la revenirea de la cabine a venit și prima mare ocazie a gazdelor. Scăpat în banda dreaptă, Oancea l-a pus la încercare pe Gurău cu un șut puternic, de la 9 metri.

Universitatea Cluj, în inferioritate numerică din minutul 53 cu FCU Craiova

În minutul 53, Universitatea Cluj a rămas în inferioritate numerică, după ce Andrei Miron a fost eliminat, în urma unui fault dur asupra lui Bahassa.

U Cluj - FCU Craiova 1-3 » Meci decis încă de la pauză de hattrick-ul lui Chițu! Clasamentul ACUM

„Centralul” meciului i-a arătat inițial galben lui Miron. Arbitrii din camera VAR l-au chemat la marginea terenului, pentru a revedea faza. După ce a consultat sistemul de arbitraj video, a hotărât să-i acorde cartonaș roșu stoperului ardelenilor.

Alexandru Chipciu a marcat unicul gol al „studenților” în minutul 90+2, cu un șut de la marginea careului, deviat de Andre Duarte.

S-a terminat 3-1 pentru FCU Craiova, formație care a urcat pe locul 7, cu 26 de puncte. Universitatea Cluj e pe 11, cu 20 de puncte.

Clasamentul din play-out

Debutant de 16 ani

În minutul 90, Napoli l-a introdus în teren pe Mario Ilie, un mijlocaș de bandă de 16 ani, care a debutat astfel în Liga 1.

Final: Universitatea Cluj - FCU Craiova 1-3

Universitatea Cluj - FCU Craiova, echipele de start

Universitatea Cluj: 33. Gorcea - 71. Martic, 6. A. Miron, 44. Ispas, 27. Chipciu - 8. Remacle, 98. G. Simion, 94. Bic, 19. D. Nistor - 93. Thiam, 21. Ze Gomes
Rezerve: 12. Iliev, 7. I. Stoica, 10. Haită, 11. Tescan, 16. I. Filip, 18. Fl. Ilie,  22. Goranov, 26. Oancea, 80. Fulop
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

FCU Craiova: 50. I. Gurău - 2. R. Negru, 35. A. Duarte, 14. Henriques, 16. Mascarenhas  - 77. Asamoah, 8. Dr. Albu - 7. Piccolomo, 10. Bauza, 28. Bahassa - 11. Chițu
Rezerve: 31. R. Popa, 5. Huyghebaert, , 9. J. Ibrahim, 17. G. Ganea, 20. I. Zamfir, 27. M. Ilie, 51. Sidibe, 74. M. Ciobanu, 99. Blănuță
Absenți: Baeten, Vl. Achim, Paramatti, Al. Vodă (indisponibili)
Antrenor: Nicolo Napoli

Stadion: Gaz Metan (Mediaș)
Arbitru: Iulian Călin (Ștefănești), A1: George Neacșu (Câmpulung Muscel), A2: Ciprian Danșa (Satu Mare)
Arbitru VAR: Ovidiu Hațegan (Ovidiu), AVAR: Mircea Ardelean (Arad)

⚽️⚽️⚽️⚽️ în cele două meciuri cu Șepcile roșii din 2023! Aurelian Chițu is 🔛🔥

Posted by Fotbal Club Universitatea 1948 on Saturday, 8 April 2023

Dan Nistor, mijlocașul lui U Cluj, a jucat meciul cu numărul 400 în Liga 1

Dan Nistor (34 de ani), mijlocașul Universității Cluj, a bifat astăzi meciul cu numărul 400 în Liga 1. Este pe locul 26 în topul jucătorilor cu cele mai multe apariții în prima ligă din România (lider este Ionel Dănciulescu, cu 515 meciuri).

Dan Nistor a debutat în Liga 1 pe 23 iulie 2010, în tricoul celor de la Pandurii Târgu-Jiu, într-un meci cu Unirea Urziceni, scor 0-0. A marcat 35 de goluri și a dat 82 de pase decisive pe prima scenă a fotbalului românesc.

Pleacă Nicolae Dică de la Mioveni? „E greu de crezut că rămâne”

Ce s-a întâmplat pe gazon imediat după Csikszereda - Dinamo » Momente uluitoare la Miercurea Ciuc: „Plecați cu toții, lăsați-ne!”
Avocatul care a salvat FRF de la faliment în procesul cu Mititelu, implicat în scandalul momentului! Acuzat de trafic de influență și spălare de bani
Vrea să scape imediat de la FCSB » Jucătorul transferat pentru 400.000 de euro nu mai suportă și se pune la masa negocierilor cu Gigi Becali

La fel ca Ionel Ganea! Un nou fotbalist de legendă a reacționat dur după ce nu a fost invitat la meciul de adio: „Eu am construit această Generație de Aur! ”

O imagine postată de Jose Mourinho din vestiarul Arenei Naționale a devenit virală în Italia: „Unicul pe care îl iubesc”