FOTBAL  »  Superliga  »  UTA - CSU CRAIOVA 2-2

VIDEO + FOTO Supermeci la Cluj. După un start șocant de slab, Universitatea Craiova revine de la 0-2 cu UTA

Articol de - Publicat miercuri, 20 decembrie 2023 19:31 / Actualizat miercuri, 20 decembrie 2023 23:43

UTA și Universitatea Craiova au remizat, scor 2-2, în runda cu numărul 21 din Superliga ♦ Arădenii au marcat de două ori în primele 7 minute, în urma unor greșeli uriașe comise de apărarea oltenilor, care au reușit să egaleze pe parcursul unei confruntări senzaționale ♦ Craiova înregistrează al 3-lea joc fără victorie în campionat și termină anul la 10 puncte de liderul FCSB, în timp ce UTA rămâne în zona fierbinte a clasamentului.

UTA - Universitatea Craiova 2-2 » Cronică: S-au chinuit tot meciul să repare ce au stricat în 7 minute

Ambele formații vin după un singur punct acumulat în precedentele două etape. Nu e panică, Rednic abia așteaptă să aducă alți 30 de jucători în iarnă, Rotaru și-a prelungit abonamentul la Wyscout, și el caută întăriri.

Nu, nu e o glumă! » Numărul OFICIAL al spectatorilor care au asistat la meciul UTA - Universitatea Craiova
UTA - CSU Craiova 2-2

Micovschi și defensiva jenantă a Craiovei

Atmosfera de la Cluj e dezolantă, Șumudică ar fi avut timp să dea mâna cu spectatorii. Sunt 250 toți!

Începe meciul, și începe de la 1-0 pentru UTA. Arădenii profită că flancul stâng din defensiva oltenilor a intrat mai repede în vacanță și dezvoltă un atac simplu și norocos: minge trimisă în careu de Rodrigues, șut ratat Cooper, gol Micovschi.

Craiova nu se trezește. Căpățînă pasează catastrofal, Screciu și Raul Silva sunt șocant de lenți, Cooper decolează de lângă ei și îi trimite lui Micovschi, care mută tabela la 2-0 după un duel cu Silva. Apoi, fotbalistul împrumutat de la Rapid se accidentează și e schimbat, la fel ca Screciu.

Nu e 3-0, e 2-1

Craiova crește nivelul, ocaziile alternează, Kurtic e blocat de Iacob, Freitas trimite în bară din lovitură liberă, și execuția lui Roguljic e salvată de căpitanul arădenilor.

Eurogoool! A, nu. Freitas marcase senzațional de la marginea careului, numai că VAR-ul intervine: a fost ofsaid în faza premergătoare, la Stahl.

Moment crucial al meciului? Deoarece în prelungirile primei reprize Bancu e servit de Mitriță și reduce din ecart, reușită frumoasă. Hopa, ce joc! Putea fi 2-2 la pauză, dacă Iacob nu mai bifa o intervenție decisivă.

Deviere capitală

Partea a doua debutează cu un „soft penalty”. Căpățînă e „șmecher”, cum ar comenta Vali Crețu, cade în urma contactului cu Abeid, iar Szabolcs Kovacs dictează lovitură de pedeapsă. VAR-ul confirmă decizia, însă Kurtic ratează, nimerește doar transversala.

UTA respiră și se baricadează în defensivă, Petev riscă și introduce oameni noi în atac. Craiova nu joacă senzațional, nu își sufocă adversara, dar egalează. Cu șansă. Mitriță trage de la 20 de metri, balonul e deviat de Stolnik și îl păcălește pe Iacob.

E 2-2, cine tranșează finalul? Nimeni, s-au înmulțit erorile, nu șansele importante, echipele au fost stoarse de energie în ultimele minute. Și, pe bună dreptate, a fost unul dintre cele mai disputate meciuri ale campionatului. Așa, da!

Partidă excepțională raportat la nivelul obișnuit al Superligii, însă rezultatul nu o ajută nici pe Craiova, care încheie 2023 la o distanță considerabilă de liderul FCSB, nici pe UTA, trupa lui Rednic scapă printre degete o partidă în care a condus cu 2-0 și rămâne la retrogradare.

400 de meciuriîn Liga 1 e borna bifată astăzi de antrenorul Rednic, fiind al 13-lea tehnician din România care ajunge la acest număr

Notele GSP după UTA - Universitatea Craiova 2-2

UTA: Fl. Iacob (7) - Rodrigues (6), Stolnik (6), Conte (6), Benga (6), Abeid (6) - R. Pop (5) ('56 Fabry - 5), Freitas (6) ('56 Marku - 5), C. Mihai (6), Micovschi (8) ('19 Stahl - 5) ('56 Omondi - 5) - Cooper (8) ('84 Căpușă)
Antrenor: Mircea Rednic (7)

CSU Craiova: L. Popescu (6) - Căpățînă (5), Screciu ('13 Mateiu - 6), R. Silva (5), Bancu (7) - Al. Crețu (6), Kurtic (5) ('68 Houri - 6) - Danciu (6) ('62 Trică - 6), Roguljic (6) ('62 Ivan - 6), Mitriță (8) - Markovic (4) ('62 Koljic - 6)
Antrenor: Ivaylo Petev (7)

Arbitru: Kovacs Szabolcs (6) / Asistenți: Tunyogi Ferencz (7); Vornicu Adrian (7)

Clasamentul Superligii, după UTA - Universitatea Craiova 2-2

FINAL. UTA - Universitatea Craiova 2-2

FOTO. Cele mai spectaculoase imagini din UTA - Universitatea Craiova

+3 FOTO

Penalty ratat de Universitatea Craiova

Universitatea Craiova a obținut un penalty la duelul dintre Abeid și Căpățînă. Faza a fost analizată și în camera VAR.

Jasmin Kurtic a executat în bara transversală.

Golul celor de la UTA, anulat cu VAR

Golul marcat de Marcelo Freitas în minutul 40 a fost anulat pentru un ofsaid pe faza de construcție a celor de la UTA.

FOTO. Atmosferă dezolantă la UTA - Universitatea Craiova

Partida de pe Cluj Arena se joacă într-o atmosferă dezolantă. Peluzele sunt goale, la fel și Tribuna 2.

UTA - Universitatea Craiova. Echipele de start:

UTA: Fl. Iacob - Rodrigues, Stolnik, Conte, Benga, Abeid - R. Pop, Freitas, C. Mihai, Micovschi - Cooper
Rezerve: Kucher - Dumitrașcu, Fabry, Omondi, R. Stanciu, Stahl, Căpușă, Iurasciuc, Marku
Antrenor: Mircea Rednic

CSU Craiova: L. Popescu - Căpățînă, Screciu, R. Silva, Bancu - Al. Crețu, Kurtic - Danciu, Roguljic, Mitriță - Markovic
Rezerve: M. Goga - Vlădoiu, Mateiu, Houri, Ișfan, Baiaram, A. Ivan, A. Trică, Koljic
Antrenor: Ivaylo Petev

Stadion: Cluj Arena (Cluj-Napoca)
Arbitru: Kovacs Szabolcs (Carei)  / Asistenți: Tunyogi Ferencz (Zalău), Vornicu Adrian (Iaşi)
Arbitru VAR: Feșnic Horatiu (Cluj-Napoca) / Arbitru AVAR:  Lucaciu Doru Claudiu (Cluj-Napoca)