FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - DINAMO 0-3

Verdictul specialistului după CFR - Dinamo 0-3 » Clujenii au avut două penalty-uri: "Avram a greșit"

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 mai 2017 10:09

Dinamo s-a impus pe terenul celor CFR Cluj, 3-0, la capătul unui meci în care clujenii au acuzat arbitrajul.

În minutul 44 al meciului din Gruia, oficialii clujeni au solicitat o lovitură de la 11 metri, după ce Dielna l-a ținut cu ambele mâini pe Păun, în careu.

Marius Avram, aflat aproape de fază, a făcut semne că jocul poate continua, deși clujenii protestau.

"Penalty clar! E o ținere clară, mâna lui Dielna e peste umărul jucătorului de la CFR. Din punctul meu de vedere e 11 metri!", a declarat expertul TV Dolce Sport, fostul arbitru asistent Dan Lăzărescu.

A doua fază controversată a avut loc în minutul 73, atunci când Tiago Lopes a fost împins în careu de Steliano Filip. "Avram face din nou o greşeală mare! Este un fault evident pe care-l face Filip şi trebuia să fie 11 metri", a adăugat Lăzărescu.